Samsun Ekincilik Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Kül Fuarcılık Imal ZIYAN ETMEK aracılığıyla birleştirme edilen 7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Tarım Cesaret Kooperatifleri Forma Birliği, Türkiye Kültür Odaları Birliği (TZOB), Tarım Mühendisleri Odası, Türk Ekincilik Maşa ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in destek ve gelişim birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve mübarek topraklarıyla koskocaman bire bir tarım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Dağlı, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize sakıt biz bunu şüphesiz değerlendiririz? Yatırıma hangi büyüklüğünde dönüştürebiliriz? Üretime hangi kadar dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine bittabi dönüştürebiliriz? Esasen bunun üstünde durmak lazım.” dedi.

Samsun’un zirai üretiminin kalifiye olduğunu ancak elan bile geliştirilebileceğini belen fail Dağlı, “Antik altına elbet geçilebilir? Ekleme değeri efdal ürünler kuşkusuz daha fazla üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi suretiyle pazarlanması ve ihracatını arttırılarak katma değerini bittabi daha çok arttırabiliriz? Bizim esasta üzerinde durmamız gereken konular bunlar.” diye konuştu.

TÜYAP Fuarlar Imal ZIYAN ETMEK Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara birbirinden zer firmaların haremlik ettiğini belirterek, “63 firma 105 ayraç fuarda namına aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün sunma cesim yetiştirici dış satımcı markaları fuarda yerine alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın yer koca buluşması Samsun Tarım Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda olduğu kabil bu sene bile Samsun’dan talih tarım ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Tamlık arkadaşlarım lüzum sınırlı içinden ister mikro dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara aheste tıpkısı şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz sene 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine mail ziyaretçiye kapatmak istiyoruz.”

AK Öğür Samsun Mebus Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa, Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Samsun Tecim ve Uran Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, ilçe uray başkanlarının de katıldığı fuarda konuşmaların arkası sıra açılış yapıldı.

Yöresel lezzetlerin de kayran aldığı fuara vatandaşlar alçak demet gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e büyüklüğünde ziyaretçileri ağırlayacak.Share: