Samsun limanında yağ tankı bomba kabilinden patladı, facianın eşiğinden dönüldü

Samsun limanında yağ tankı bomba gibi patladı, facianın eşiğinden dönüldü

SAMSUN Samsun’da liman süresince kâin yağ tankı bomba kabilinden patladı ve cuşiş daha çok. İtfaiyenin erken müdahalesi sonrası yangının söndürülmesiyle facianın eşiğinden dönüldü.

Yangın, İlkadım ilçesinde yer düz Ceynak Samsunsport Limanı’nda saat 11.15’te meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, henüz depar nedeni belli sıfır yangında mürettep tanklar arasındaki yağ tankı iri benzeri gürültüyle patladı. Patlamanın peşi sıra tank alaz alırken siyah dumanlar ise gökyüzünü kapladı. Yangına, limanın aceleten yakınında kâin Samsun İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri gelişmemiş sürede engelleme etti. İtfaiye ekipleri yanan tankı özge tanklara sıçramadan söndürdü ve soğutma çalışması yaptı. Olay, itfaiyenin aceleten yakınında meydana gelmesi ve er müdahale edilmesi sonucu faciaya dönüşmeden önlendi.

Olayı gören deney tanıkları, “Tığ bu liman çevresinde çalışıyoruz. Şişman aynı patlama sesi duyup dışarı çıktık. Bilahare birlikte yangını gördük. İtfaiye er engelleme ederek yangını söndürdü. Dertli ve ölmüş olmadığını öğrendik” dediler. Yangında yaralı ve ölü olmadığı öğrenilirken, 1 tank kullanılmaz arkaç geldi. Olayın vehameti, yüksekten çekilen görüntülerle gözler önüne serildi.

Samsun Valiliği’nden açıklama

samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “Samsun liman içerisinde kâin gemilerden alınan atılan yağların depolandığı, mahrukat tanklarından tıpkısı tanesinde ısınmadan ortalık saat 11.15’te patlama meydana mevrut, sâdır yangın itfaiye eliyle gelişmemiş sürede söndürülmüş, herhangi bir dertli kâin değildir. Kamuoyuna nazikâne duyurulur” denildi.

Share: