Samsun’da “Veteriner Cerrahi Kongresi”

Samsun’bile, 17. Millî 3. Arsıulusal Baytar Cerrahi Kongresi gerçekleştirildi.

OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, kentteki benzeri otelde OMÜ Baytar Fakültesi Veterinerlik Cerrahisi Temel Haber Dalı başkanlığınca düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, fakültelerinin Türkiye’deki 31 baytar fakültesi beyninde bu yıl darülfünun yeğleme sıralaması bakımından İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonradan 4. tam geldiğini söyledi.

Fakültelerinin Kovid-19 salgını boyunca kapanmadan hareketlilik gösteren 2 fakülteden biri olduğuna işaret eden Tütüncü, “Alelhusus hayvan hastanesi, bu süreçte hizmet veren bina taşlarımızdan biri oldu. Günümüzde bazen ülkelerde veteriner cerrahi ana vukuf dalı; duyum yitimi, radyoloji, ortopedi kabilinden ya da cerrahi ağır sıklet hizmet üzere alt disiplinlere şaz vaziyette. Zımnında kongrenin, bu konunun da tartışılması yönünde vesile verebileceğini düşünüyorum. Kongremize ulusal ve arsıulusal bazda katılan bili insanlarına, hele bile klinisyen meslektaşlarımıza, güre akademisyenlere yarayışlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

OMÜ Veteriner Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Anne Haber Dalı Öğretim Üyesi ve kongre başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak birlikte kongrede 38’i namzet, 91’i poster sokum oluşmak amacıyla 129 tebliğin düzlük alacağını anlattı.

Özak, 2020’de yapılması planlanan kongrenin Kovid-19 salgını nedeniyle ertelendiğini belirterek, “Kongremize İngiltere, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda’dan mevrut 7 akademisyenimiz var. Sınırlı dışından misafirlerimizin anlatacağı konular, hem akademisyenlere hem erkin veteriner hekimlere hem üstelik araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimize muhteşem katkılar sağlayacaktır.” dedi.

???????Samsun- Sinop Baytar Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz ise veteriner cerrahi kongrelerinin Türkiye’nin bildirme doğru etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, “Kongreyi alelhusus başıboş veteriner hekimlerin kendilerini güncellemeleri açısından şişman aynı okazyon kendisine değerlendirmelerini umuyorum. Kongre ayrıca, kullanılmamış araştırmacılar üzere berenarı yaşayan aynı deneyim olacak.” ifadesini kullandı.

Pet, kom hayvanları, at, egzotik ve yaban hanay cerrahisi alanlarında sunumların yapıldığı kongrede ayrıca, elçi paydaşlar tarafından açılan stantlarda baytar cerrahisiyle ait yayın ve materyaller da sergilendi.

Share: