Şanlıurfa haberleri: ŞANLIURFA – ŞEHİRLERİN HAZ REKABETİ – Gaziantep ve Şanlıurfa’nın paylaşamadığı tescilli haz: Lahmacun (2)

Güneydoğu Rum Bölgesi’nin öne sâdır gastronomi kentlerinden Gaziantep ve Şanlıurfa’nın paylaşamadığı tescilli ezgi lahmacun, soğanlı ve sarımsaklı seçenekleriyle iki kent beyninde şekerli bire bir rakiplik yaşatıyor.

Kültür turizmi noktasında her yıl binlerce turisti ağırlayan Gaziantep ve Şanlıurfa, konuklarına sunduğu eşsiz mutfaklarıyla hem hücre hem birlikte mideye hitap ediyor.

İki kentin vazgeçilmez lezzetleri ortada vadi düz lahmacun ise boyutları ve içerisinde makbul malzemelerle birbirinden ayrılırken, hem Gaziantep hem da Şanlıurfa’daki ustalar, tescilli olan lezzetlerinin daha iyi olduğunu savunuyor.

Gaziantep lahmacunu sarmısaklı yapılıyor

UNESCO’nun gastronomi alanında “üretken şehirler” ağında saha düz Gaziantep’in öne çıkan lezzetlerinden olan ve Türk Patent ve Işaret Kurumunca 2017’bile coğrafi işaretle tescillenen “Antep lahmacunu”nun en cesim özelliği, sarımsaklı olması. Domates, koyun hitit, maydanoz, kırmızı ve yeşil biber ile değişik ayrımsız tada ulaşan lahmacun, lokantalarda ya birlikte mahalle fırınlarında pişiriliyor.

Lahmacun ustası Dinçer Çelik, AA muhabirine, Gaziantep’te 4 yıldır lahmacun salonu işlettiğini söyledi.

Gaziantep lahmacununun Şanlıurfa’dan ayrımlı olduğunu belirten Dinçer, şöyle konuştu:

“Gaziantep lahmacununda maydanoz, domates, vücut, biber ve sarımsak yeğleme ediyoruz. Şanlıurfa lahmacununda ise ağırlıklı soğan tercih ediyoruz. Onun haricinde domates, biber ve ten kullanıyoruz. Şanlıurfa lahmacunu biraz henüz yazma yapılıyor. Antep lahmacununu ise söbe şekilde yapıyoruz. Akıbet itibarıyla Gaziantep’te, gastronomi kenti olması zımnında tescilli yayın Antep lahmacunu çıktı tercih ediliyor. Dışarıdan mevrut yerel ve ecnebi gezmen ise Antep lahmacununu çıktı zül ediyor. Günce 200 lahmacun üretiyoruz. 50 şerha ise Urfa lahmacunu yapıyoruz.”

Lahmacun salonu işletmecisi Enes Balkın ise Gaziantep lahmacunu yaptıklarını belirterek, “Antep lahmacununa konulan sarımsak, lahmacunu daha içimli ayla getiriyor. Alelhusus turistler, Antep lahmacununu tercih ediyor. Lahmacun, Gaziantep’in tescilli ürünü. Yani 1-0 öndeyiz.” dedi.

“Ego elan hakeza lahmacun yemedim”

Müşterilerden Harun Polat ise İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini belirterek, “Gaziantep’e geldiğimde önceki yerine lahmacun kemirmek istedim. Filhakika lahmacun denilince akla ‘Antep lahmacunu’ geliyor. Urfa lahmacunu de ünlü ama bizim damak zevkimize uyan Antep lahmacunu.” dedi.

Müşterilerden Odalık Bayıdar da Adana’dan Gaziantep’e geldiğini rapor ederek, “İlk sefer Gaziantep’te lahmacun yiyorum. Lezzetli ve kıvançlı kaldık. Antep lahmacunu henüz lezzetli. Patlıcan ile yenilince elan üstelik lezzetli oluyormuş.” diye niteleyerek konuştu.

Müşterilerden İdris Katrancı ise Antalya’dan Gaziantep’e geldiğini ve evvel kendisine lahmacun yediğini belirterek, “Gaziantep’in damak tadı farklı. Ben henüz hakeza lahmacun yemedim. Antep lahmacununun üzerine bulunmayan. İçindeki ahraz farklı. Gaziantep mi Urfa lahmacunu mu? Elbette ki Antep lahmacunu diyorum. Kentin rastgele yemeği pir.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’dahi lahmacun soğanlı yapılıyor

Kendine arpalık mutfağı, birbirinden içimli yemekleriyle öne çıkan Şanlıurfa’nın 2018’dahi coğrafi işaretle tescillenen “Urfa lahmacunu”, civar halkı aracılığıyla “kıymalı” olarak de adlandırılıyor.

Soğanlı hazırlanan lahmacunlar, hem lokantalarda hem birlikte mahallerdeki fırınlarda pişiriliyor.

Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat, Şanlıurfa’nın birçok medeniyete karı sahipliği yapmış kadim tıpkı şehir olduğunu belirterek, bu birikimin mutfağa birlikte yansıdığını rapor etti.

Şanlıurfa yemeklerinin birçoğunun tescilli olduğunu ve bunlardan birinin dahi lahmacun olduğunu dile getiren Canpolat, “Lahmacunun bildirme cesim özelliği, içerisine giren isot, domates salçası, tarlalarımızdan üretilen ürünlerden oluşması. Aynı zamanda çok çok koca olan et da kişi hayvanlarımızdan. Nedeniyle Urfa lahmacunu tıpkısı başkadır, tescillidir.” dedi.

Canpolat, kente gelen yabancı turistlerin lahmacunu “Turkish pizza” adına adlandırdıklarını ve tadına bakmadan şehirden ayrılmadıklarını anlatarak, “Lahmacunumuz kamu Türkiye’de olduğu kabil tekmil dünyada ün salmaya bitmeme ediyor. Cümle Türkiye marifetiyle lahmacun diye niteleyerek hitap edilse de biz Urfa’dahi domestik ağızla ‘kıymalı’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İsot ve domates salçamızla yapılır”

Mutfak şefi Yengi Kulak birlikte Şanlıurfa lahmacununun, içerisine konulan malzemelerle Gaziantep lahmacunundan ayrıldığını belirtti.

Tescilli Urfa lahmacununa konulan isot ve domates salçasının kente has lezzetleri olduğunu ifade fail Kulak, “Cılız soğan ve isotumuz ve frenk suyumuz (domates salçası) ile bizim zırhta çekilen kuzu etimiz harmanlandıktan sonradan dört başı mamur aynı ezgi oluşuyor lahmacunumuzda. Tığ yöresel ağızla kıymalı diye seslenme ederiz, Antep ile arasındaki fark sarımsak özelliği var, biz soğan kullanırız. Bizimki ayrıntılı ve yuvarlaktır, Antep’in biraz henüz beyzi şeklinde olur, içerisine biber ve domates üstelik koyarlar. Bizim özelliğimiz özlük isot ve domates salçamızla yapılır, tam ayrımsız aroma ve haddinden fazla güzelce tıpkı ezgi verir.” dedi.

Kulak, lahmacun malzemesindeki soğanın elde doğrandığını ve bu sayede suyunu kaybetmediğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ecnebi misafirlerimizin Urfa lahmacununu yeğleme etmelerindeki yer şişman etkenlerden benzeri tanesi bile bizimkinin soğanlı olması. Sarımsak aromasının aheste olmasından muhit tercih etmiyorlar. İçerisine hemen örgensel isotumuz ve frenk suyu dediğimiz domates salçamız var, bunlarla harmanlandığı için uzvi aynı şekilde çokça yavuz ve lezzetli aynı kemirmek ortaya çıkıyor.”

Müşterilerden Yenmiş Demir ise soğanlı lahmacunu imdi beğendiğini, bu lezzetten tek ahit vazgeçmeyeceğini söyledi.

Share: