Şanlıurfalı âmâ halterci, ay-ayan şekil hayaliyle antrenmanlarını sürdürüyor

Şanlıurfa’birlikte 2 yıl önceki halterle tanışan ve katıldığı Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda ikinci olan 17 yaşındaki Müslüm Gözükara, ay-peyda formayla başarılara imza atma hayaliyle çalışmalarına devam ediyor.

Işığım Ol Müşahede Engelliler Spor Kulübünde eğitim bilimi gören Gözükara’nın hayatı, geçen yıl başladığı halter sporuyla değişti.

Kulüp başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle çalışmalara başlayan Gözükara, kibritçi egzersiz yaparak yaklaşık 2 yıl içinde büyük hamle kaydetti. Orak Ayı ayında Osmaniye’de planlı Müşahede Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 105 kilo kaldırarak ikincilik elde fail Gözükara’nın hedefi milli takımda da başarılar elde emreylemek.

Gözükara: “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum”

Müslüm Gözükara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yaşındayken geçirdiği rahatsızlığın peşi sıra görmez olduğunu, sporu çokça sevdiğini belirtti.

Yaklaşık 2 yıl önceki halterle ilgilenmeye başladığını, kulüp başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle üstelik kendisini geliştirdiğini anlatan Gözükara “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum. Kulübümüzün salonunda antrenmanlarımı yapıyorum. Osmaniye’de Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Burada iki madalya aldım. Altın madalyayı kaçırdığım için çok üzüldüm. İleride daha nazik başarılar kazanacağıma inanıyorum.” dedi.

Hedeflerine yansımak için çokça çalıştığını anlatan Gözükara, şöyle konuştu:

“Öncelikle Türkiye Şampiyonası’nda değerli madalya görmek istiyorum. Arz şişman hayalim da ay-örtüsüz formayla milli takımda boğuşmak. Ülkem adına rekabet etmek istiyorum. Bu bambaşka tıpkı çekicilik, apayrı benzeri ihtisas. O duyguları yaşayacağıma inanıyorum. Daha yolun başındayım. Halterin yanında golbol sporluyla birlikte ilgileniyorum. Zamanım oldukça golbol oynuyorum. Hasbelkader arkadaşlarımın ısrarıyla haltere başladım. Golbol yaptığımda haltere üstelik çalışmış oluyorum. Fakat iki sporu bire bir anda boşaltmak tahakküm. Halterde 105 kilogram kaldırdım. Engelim, spor yapmama hiçbir ant engel olmadı. Bence hayatta bürümek her molekül değil. Görmeyen insanlar bu dünyada haddinden fazla balaban başarılar elde ediyor. Benden çokça henüz ızdırap durumda olup da iri başarılar elde edenler var.”

Zaloğlu: “Hedefimiz seçme çocuğumuzu milli takıma fehmetmek”

Işığım Ol Müşahede Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Zaloğlu, 2 sene ilk kurdukları kulüp tarafından müşahede engellileri hayata kazandırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kısa sürede kilolu başarılar elde ettiklerini tabir eden Zaloğlu, kulüp olarak orak ayı ayında Osmaniye’dahi düzenlenen Türkiye Rüyet Engeliler Halter Şampiyonası’nda ikincilik ve dördüncülük elde ettiklerini aktardı.

Ailelerden çocuklarını spora yönlendirmelerini isteyen Zaloğlu, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz spor kulübüyle aileler ve görme engeli torunlar ortada ruhlu bir bağlam kurduk. Çocuklarımız bize, biz bile çocuklarımıza bağlıyız. Hedefimiz temas çocuğumuzu milli takıma nüfuz etmek. Bu konuda çocuklarımız amacıyla seçme şeyi yapıyoruz. Bu konuda iyice başarılar elde ettik. Kestirmece 2 almanak olmamıza karşın atletizmde ve halterde şanlı başarılar elde ettik. Amacımız mânialı çocukları kâin cemi ailelere ulaşıp, onları sporla sunmak. Onları topluma kazandırıp, sosyalleşmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”Share: