SARAYBOSNA – Türk heyeti Bosna Hersek’teki seçimlerde rasatçı kendisine fariza aldı

Türkiye’den bir heyet, Bosna Hersek’te kanton, entite ve millî parlamentolar ile Azamet Başkanlığı Konseyi üyelerinin belirleneceği seçimde teleskop olarak fariza aldı.

Heyette, Yüksek Seçme Müesses (YSK) Başkanı Aşure Ayı Akkaya ve DÜRÜST Tümen Gaziantep Saylav ve Milli Defans Komisyonu Sözcüsü Mehmet Sait Kirazoğlu ile MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Saylav Kamil Aydın, bulunuyor.

Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Form Seçme Kurulunun (CIK) daveti üstüne geldiklerini tabir ederek, “Bugün hat sayım merkezini gezdik ve Pale bölgesinde sandıkları gözlemledik.” dedi.

Başkent Saraybosna’daki sandıkları bile gözlemlediklerini tamlayan Akkaya, “Seçime katılımın ağır sıklet olduğunu gözlemledim. Seçimin düzenini bozacak benzeri olayla karşılaşmadık. Yapılacak seçimlerin Bosna Hersek halkı ve demokrasisine hayırlar getirmesini diliyoruz.” diyerek konuştu.

Akkaya, seçimin mefret olduğuna bel ederek, “Bosna Hersek’in karmaşık tıpkı siyasal yapısı var. Seçimler demokrasinin bayramıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirazoğlu üstelik seçim haset seçkin olumsuzlukla karşılaşmadıklarını söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilkgüz başında Bosna Hersek ziyareti oldu. Buralar bizim ikbal coğrafyamız.” ifadelerini kullandı.

Aydınlık ise bugün Bulgaristan’üstelik birlikte seçme olduğunu anımsatarak, “Bugün ağdalı bir intihap yaşıyor Bosna Hersek. Sabahtan bu yana 3 değişik bölgede 7-8 okulda intihap gözlemlerimizi gerçekleştirdik. Gördüğümüz kadarıyla sükunet içre güzeşte tıpkı seçim.” dedi.

Sandıkların inhilal sürecine üstelik katılacaklarını nâkil Vazıh, “Balkanlar istikrarı sunu kapalı bölgelerden birisi. Dayton Sulh Antlaşması, Bosna Hersek’teki savaşı (1992-1995) sonlandırmak amacıyla imzalanan bire bir devir fakat dalavere şekli tınlamalı ağıl getirilemedi. Onun sıkıntıları 90’lı yıllardan bu yana devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede izzet düzeyindeki Reislik Konseyi ve parlamentonun birlikte Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) gelmek amacıyla iki entitede ve FBIH içindeki 10 kantonda parlamento üyelerini sınırlamak amacıyla mukayyet 3 milyon 368 bin 666 müntehip, domestik saatle 19.00’a kadar oylarını kullanacak.Share: