Sayısal mecrada bireşimli zekayla reklam avı

Reklam Kurulu’nun yaptığı denetlemelerde reklamlarda yasaklı ürünlere büyük genellikle rastlanmadı. Ancak içerik üreticilerinin reklam belirtisinde bulunmaması kadar eksiklikler belirlendi.

Sayısal mecralarda sentetik zekayla tarama yapılacak, yasal düzenlemelere uyulup uyulmadığı denetlenecek. Lazım adımlar atılarak tüketicinin yanıltılmasının önüne geçilecek. Ticaret Bakanlığı, Reklam Oturmuş ve Reklam Özdenetim Oturmuş, sayısal mecrada bellik reklam veren hesapları ve belirlenen sektörlerde seçilen hesaplarda meydan sunulan reklam içerikleri üzere harekete geçti.

Emek kapsamında, geliştirilen tıpkı aplikasyon ile henüz önceleri belirlenen anahtar kelimeyle içtimai medya hesaplarında tarama işlemi yapıldı ve ön anlatım hazırlandı. Reklam Yerleşmiş ile paylaşılan raporda kanuni düzenlemelere mugayir reklam özne sosyal medya içeriği üreticileri için tetkik ve yönetsel teftiş yapılacağı üstelik belirtildi.

Dijital mecralar üzerinden yapılan reklamların payı kül reklam pazarı içre yüzde 68’lik bire bir kıyasla yeryüzü faziletli paya eş oldu. Alanın kontrolsüz büyümesinin önüne geçilmesi zarfında icraat başlatıldı. Sosyal medya içerik üreticisi yani influencerlara yönelik “toplumsal iletişim araçları etkileyicileri yoluyla yapılan ticari reklam ve nahak yere ticari uygulamalar üzerine kılavuz” yayımlandı. Kılavuza göre reklamlarda sigara, etanol, kumar ve tıpkısı üzere yasaklı mahsulat olup olmadığı denetlendi.

Denetimlerde yasak dünyalık ve hizmetlerin tanıtımının neredeyse hiç yapılmadığı tespit edildi. Tayin edilen ara sıra aykırılıkların kılavuza göre engelsiz ve anlaşılır şekilde tüketicilere reklam olduğunun belirtilmediğinden kaynaklandığı tespit edildi. Para ve hizmetlerin muzlim reklamının yapıldığı belirlendi. Denetimler öncesinde paylaşımlarda bu oranın yüzde 67 olduğu ancak Reklam Müesses’nun influncerları bilgilendirmesi sonrası bu oranın yüzde 29’lara düştüğü da belirlendi. Yapılan denetimlerle tüketicinin yanıltılmaması ve pusat dışılığın önlenmesi hedefleniyor.

‘Influencer’lar eliyle yapılan reklamlara mümasil izlem

Reklamda nazik, esasta tezyifkâr! Hamburger davası

Reklam Oturmuş, tüketiciyi aldatanlara 4 ayda 17 milyon liralık ukubet kesti

 

Share: