Schengen vizesi ahzetmek bozukluk zorlaştı?

Türkiye’den Avrupa’ya başvurmak isteyenlerin sayısı artıyor, ancak Schengen vizesi alabilmek zorlaşıyor. AKPM Üyesi Altunyaldız üstelik Schengen Bilgi Sistemi’nin uygulanmasında eksiklikler olduğunu söylüyor. Avrupa Birliği (AKARSU) ülkelerine Türkiye vatandaşlarının girişi üzere lüzumlu olan Schengen vizesi ile ait şikayetler akıbet dönemde yoğunlaştı. Çoğu SU’ye unsur olan ülkelerin oluşturduğu Schengen bölgesi ülkelerine giriş amacıyla istenen vize üzere Türkiye’den yapılan başvuru sayısının ve ret oranlarının akıbet yıllarda arttığı gözlemleniyor.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi ve TBMM Endüstri Komisyonu Başkanı Nur Altunyaldız’ın verdiği bilgilere göre 2014 yılında yüzde 4 olan Schengen vize reddi, 2020’birlikte yüzde 12,7’ye yükseldi. SchengenVisaInfo.com genel ağ sitesinin derlediği istatistiklere göre birlikte 2020 yılında Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvurularının reddedilme oranı 13,78 iken bu 2021 yılında yüzde 19’a balkon durumda.

Yine tıpkısı sitenin hesaplamasına göre, serencam beş yılda reddedilen ara sınav başvuruları nedeniyle Türk vatandaşlarının yaptıkları harcamalar zımnında kaybettiği tutar ise hep 26 milyon euroya kazanmış durumda. Schengen vizesi alabilmek üzere istenen ecir 80 euro. Euro adına alınan bu sevap başvuru kabul edilmezse kişiye kalın kafalı ödenmiyor. Buna bedel SU ülkelerinin Türkiye’den yapılan başvurulardan elde ettiği gelirin 315 milyon euronun üzerinde olduğu hesap ediliyor.

Bu arada Londra merkezli bire bir envestisman ve vatandaşlık danışmanlığı şirketi The Henley Passport Index sıralamasında 110 puanla Türkiye pasaportu 199 pasaport ortada 54’üncü tam düzlük alıyor. Altunyaldız: Eklenmiş bilgi talebi mekanizması işletilmeli

Schengen vizesi ile ilgilendiren yaşanan teessürat Haziran ayı böylecene düzenlenen AKPM oturumunda AKP Konya Saylav Aydın Altunyaldız marifetiyle dile getirilmişti. Altunyaldız’ın raportör adına hazırladığı Schengen sistemi raporu AKPM Yaz Dönemi Genel Müesses sırasında Alt Kurul toplantısında kabul edilmişti.

DW Türkçe’ye raporu için vukuf veren Altunyaldız, Schengen Bilgi Sistemi’nin uygulamadaki noksanlıkları cihetiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan ‘gezi etme özgürlüğü, şahsi bilgilerin kullanımında hususi ve ocak hayatına ürkmek’ gibi anne âdem haklarında ihlaller gözlemlendiğini belirtiyor.

Schengen bölgesi üye devletleri kişi bölgelerine giriş yapacaklara ilgili kararı vermeye izinli olsa dahi bu kararı verirken sadece DENIZ ünsiyet düzenine değil ayrımsız zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne olan bağlılıklarını de unutmaması gerektiğini söyleyen Altunyaldız, Schengen Hikmet Sistemi’nde meydan kayran bilgilerin farklı uygulamalar ve bilgi tabanlarınca dahi kullanıma açılmasının kişilerin özel ve ev hayatına imtina etmek hakkını birlikte ihlal edebildiğine ilgi çekiyor.

“Kişisel verilerin kontrolünün etkinliği, ara sınav başvurusuna yönelik verilerin kararın tarafsızlığı ve süreçte asetat tıpkı takip ve teyit mekanizmasının varlığı çok majör” diyen Altunyaldız, ayrıca çok kesif karşılaşılan ayrımsız soruna hal kendisine Schengen ülkelerine girişinin akseptans edilmemesi evet de kısa süreli vize reddinden geçmiş bilgilerin doğrulanması üzere “ekleme vukuf talebi mekanizmasının” işletilmesini üstelik öneriyor.

Altunyaldız’ın raporunun akseptans edilmesiyle AKPM, KEZ ülkelerini Schengen değerlendirme mekanizmasının revizyonunu kabil olan yer gelişmemiş sürede sonuçlandırmaya çağırma etmişti.

“Hangi olursa olsun gideyim düşüncesi var”

Vize başvurusu reddedilenlerden biri bile mesleksel birikim fethetmek amacıyla Almanya’evet müracaat etmek talip 24 yaşındaki Berfu Sapmaz. Üniversiteden bakir çıkışlı ayrımsız tüvana olan Sapmaz, çıkışlı olmasının arkası sıra tanıdıkları aracılığıyla Almanya’birlikte kendisi üzere hem staj yapabileceği hem birlikte ihtimal ilerde çalışabileceği bire bir hareket imkanı bularak vizeye başvurduğunu söylüyor.

Fakat bu yıl Ocak’ta yaptığı başvurusu staj amacıyla alacağı maaşın ensiz bulunması, Almanca şalter seviyesi gibi nedenlerle akseptans edilmemiş ve Sapmaz şu anda Almanca kursuna giderek bu eksikliklerini tamamlamaya ve baştan müracaat yapmaya hazırlanıyor.

Almanya serencam dönemde Türkiye’den yapılan başvurulara verilen ret yanıtlarının ve bekleme sürelerinin uzunluğu ile eleştirilen ülkeler beyninde. Hele akıbet yıllarda ister hesaplı gerekse farklı nedenlerle Almanya’de seyretmek isteyenlerin sayısında gözle görülür bir çoğalma var. Ancak Türkiye’da akıbet yıllarda yeşil ve diplomatik pasaport hakkı maruf kişilerin kapsamının çok genişletilmiş olması bile soru işaretlerine yol açıyor.

İzmir merkezli seyahat acentası sahibi olan Ogün Söylegüzel, Schengen vizesi almanın esasen eskiden beri print olduğunu ancak özellikle pandeminin peşi sıra başvuruların artması ile birlikte ret oranlarının de arttığını tabir ediyor.

Pandemi süresince 2 sene lüzumlu turizm gayeli gerekse hisse senedi amaçlı seyahatlerin durduğunu ve benzeri şişkinlik oluştuğunu hatırlatan Söylegüzel, başvurulara ret yanıtlarının gelmesinin sebebini şöyle aktarıyor:

“Ülkedeki yaşam koşullarının makul olmaması nedeniyle özellikle tüvana ve mutedil soy sop yurtdışına başvurmak üzere ayrımsız birey atma durumuna geldi. Cümle, ‘benim koşullarım uygun, bankada param var, sigortamı şuradan göstereyim’ diye hazırlanmadan başvurunca ret sayıları dahi arttı.”

Söylegüzel, “ne olursa olsun gideyim” düşüncesiyle eğitim bilimi, evlilik, faaliyet kadar çokça sayıda gerekçeyle yapılan başvuruların sayısının çok arttığını belirterek fakat AKARSU’nin de Türkiye’den yurtdışına sığınmak isteyen insanların varlığını gördüğünü söylüyor.

SchengenVisaInfo.com genel ağ sitesi verilerine göre, Schengen ülkelerine Türkiye’den yapılan müracaat sayısı 2017 yılında toplam 971 bin 895, 2018’birlikte 879 bin 240, 2019 yılında 906 bin 862 iken bu cirim pandemi yılı olan 2020’üstelik 239 bin 099’a düşmüş. Sitede 2022 yılına dayalı veriler henüz yayınlanmazken, pandeminin sürdüğü 2021 yılında Almanya’ya yaklaşık 95 bin, Fransa’ya 45 bin, Yunanistan’a 38 bin, İtalya’evet ve Hollanda’ya kısaca 20 bin, İspanya’ya 10 bin civarında müracaat yapılmış.

Vize yanıtı kabul etme süreci dahi uzadı

Ara Sınav çekicilik süreci ile ilişik eleştirilen noktaların birisi üstelik ara sınav çekicilik sürelerinin haddinden fazla uzaması. Vizeye yetişek ya birlikte fuar amaçlı başvurup gitmesi müstelzim işe evet da okula vizesi geç glediği amacıyla gidemeyenlerin sayısının dahi bundan periferi arttığı gözleniyor.

Uzun yıllardır vize kabul etmek isteyenlere bakım sağlayan Söylegüzel, özellikle Almanya’nın eskiye kıyasla henüz ayrıntılı sürede vize verdiğini belirterek, pandemi öncesinde 10-15 günde alınabilen vizenin gelmesinin şu anda 50-55 güne kadar uzayabildiğine işaret ediyor.

Söylegüzel, akıbet zamanda herkesin vize için Yunanistan’a yüklendiğini, fakat KEZ’nin antre kapısı olarak tanıdık Yunanistan’ı uyardığını belirterek Yunanistan vizesi ile Almanya’ya girişlerde sav yaşanabildiğini kaydediyor.

Başvurularda nelere dikkat edilmeli?

Tamam başvurularda özen edilecek hususlar neler olmalı ve sıklıkla yapılan hatalar neler?

İstenen bütün belgeleri tamamladığı halde başvurusuna itiraz gelenlerin varlığının hatırlatılması üzerine Söylegüzel, sistemin yemeden içmeden bankadaki paraya ya de bunun miktarına değil antrparantez bu paranın ve kişinin vize geçmişine baktığını vurgulayarak şunları söylüyor:

“‘Param var, malım var, bana illet ara sınav verilmiyor’ deniyor amma bütün elden bankadaki paraya, evraka bakmıyor. Geçmişine bakıyor senin. Bu hayat söz gelimi tek ara sınav almamış şimdiye kadar, bu ayrımsız eksi. Yaşa bakıyor, bekar mı evli mi? Son işyerinde birçok aydır sigortalı? İltica gelmek üzere müşareket kuran insanlar bile var.”

Söylegüzel, ara sınav geçmişi, aksiyon durumu yani ayrıntılı müddet işlemek, yaşın çok geç olmaması kabil noktaların ara sınav almada muhteşem olduğunu belirtiyor ve zaman zaman âdeta nahak yere ret mevrut ya da gelişmemiş sürekli vize verilebilenler olduğunu fakat bunların çoğunun yapılan itiraz ile düzeltilebildiğini söylüyor.

Türkiye’ye ara sınav muafiyeti yok

DENIZ, 50’den çok ülkenin vatandaşlarına düet anlaşmalar kapsamında 90 güne büyüklüğünde ara sınav serbestisi tanıyor. Ancak Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin fiilen durması ve 2016 yılı Mart ayında AB ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatında belirlenen kriterlerin Türkiye tarafından karşılanmamış olması nedeniyle Türk vatandaşları amacıyla böyle bir emeksiz bulunmuyor.

Ankara, SU ülkelerine ara sınav muafiyetini kaplamak üzere 2013 yılında başlatılan diyalog süreci kapsamında Türkiye tarafından atılması gereken 72 kriteri içeren Vize Serbestisi Kere Haritası’nın şişman bölümünü tamamladığını söylerken, küsurat gâh kriterlerde ise elan mukteza adımları atmadı.

Share: