Seferihisar’da kadın kooperatifinin kurduğu market hizmete açıldı

Seferihisar Hanımeli Eş Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, uzuv kadınların ürettiği uzvi ürünler ve hazırladığı lezzetleri, “Harım’dan” isimli market ve restoranda vatandaşlarla buluşturuyor.

İlçe merkezinde kâin “Harım’dan” ünlü bakım noktasının açılışına DÜRÜST Tümen İzmir Mebus Ceyda Ayrılamaz Çankırı, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, YANLIŞSIZ Fırka İzmir Avrat Kolları Başkanı Umu Nasip Büyükdağ, YANLIŞSIZ Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydınlık, toplumsal girişimci ve önder Ebru Baybara Çıpa ile haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Katılımcılar, dönüş boyu Harım’dan restoranda yapılan yemeklerden tadarken marketin önceki alışverişini birlikte Çankırı yaptı.

Çankırı’dan kadınlara bindi mesajı

Açılışta misafirlere lağvolmak üzere kadınlarla keşkek döven Çankırı, yaptığı açıklamada, karı milletvekili adına kadınlardan mevrut taleplere duyar olduğunu, ilçedeki kooperatif oluşumunu birlikte esasen bu yana izleme ettiğini dile getirdi.

Kooperatifin 7 kadınla kurulduğunu belirten Çankırı, “Seferihisar’ın ayrıksı üretici kadınlarına bile yarar sağlayacak. Kadınlarımızı güçlendirdiğimiz zaman Seferihisar’ımız, İzmir’imiz, ülkemiz güçlenecek. Bu yüzden kadınlara ilişik bilcümle projelerde hep yanlarında olmaya özen gösteriyorum.” dedi.

Kooperatifçilik alanında yüce başarılara imza atmış sosyal müteşebbis ve şef Ebru Baybara Çıpa de karı girişimcileri desteklediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“İklim değişikliğiyle alay malay toprak ve gıdada yaşanan değişiklikler hepimize endişe veriyor. Andıran zamanda yaşadığımız pandemi, aslında zaman yaşadıklarımızın ayrımsız provasıydı. Gıdaya erişimin hangi büyüklüğünde kıymetli olduğu, üretimin yerinde yapılması gerektiği noktasında bize bir uyartı verdi. Evcil kalkınma amacıyla kolektif üretimin hangi kadar makro olduğunu gördük. Zaman burada toprağa erbap kadınların benzeri kooperatif bünyesi altında toplanması buna koca yeknesak. Türkiye’da ayrımsız çok ekincilik kooperatifi var ve hele kadınların kurduğu bu kooperatifin, ülkeye misil olmasını diliyorum.”

Seferihisar Hanımeli Kooperatifi Başkanı Fikriye Sayarer Evin ise bu yolda kendilerini destekleyen birlik katılımcılara ve kooperatif üyesi yetiştirici kadınlara teşekkür etti.

DOĞRU Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Entelektüel ise bu markanın geliştirilmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini aktardı.Share: