ŞEHİRLERİN HAZ REKABETİ – “Testi kebabı”nda Nevşehir ile Yozgat’ın lezzetli rekabeti sürüyor

Türkiye’nin zengin aşındırmak kültüründe lezzetiyle adını duyuran “Testi kebabı”nda Nevşehir ve Yozgat ortada tatlı rekabet yaşanıyor.

Yozgat esnafı, lezzetin uzun yıllardır talih genelinde “Yozgat testi kebabı” adına anıldığını savunurken, Nevşehir esnafı ise kebaba lezzetini veren testinin Avanos ilçesinde üretilip Yozgat’a gönderildiği, testinin de testi kebabının üstelik anavatanının Nevşehir olduğu görüşünde.

Testi kebabı için önce önceki kuru soğan, domates, biber ve sarımsak doğranarak bir kaba konuluyor. Kuzu etiyle birleşen sebzeler, bahar birlikte eklendikten sonra harmanlanıyor ve testilere dolduruluyor. Sadeyağ ve defne yaprağı ilave edildikten sonra testinin ağzı mayasız hamurla kapatılıyor ve albeni alması amacıyla üzerinden bayağı benzeri mahpushane açılıyor.

Meşe kömürüyle yakılan ateşte yaklaşık 1,5-2 saat mütezayit testi kırıldıktan sonradan içindeki kavrulmuş servis ediliyor. İsteyen müşteriler, testiyi kendisi kırıyor.

Nevşehir testi kebabı

Nevşehir Tecim ve Uran Odası ile Avanos Kaymakamlığının girişimleri sonucu, geçen sene ağustos ayında Türk Nişancı ve Bellik Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen “testi kebabı”na adını veren testi, Nevşehir’in el sanatlarıyla ünlü Avanos ilçesindeki çömlekçilik ustalarının elinde kalıp alan arazi ve akarsu karışımından yapım ediliyor.

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Umumi Heyet Üyesi Orçun Sebep, AA muhabirine, testi kebabının yörenin sunma sevilen ve yeğleme edilen lezzeti olduğunu belirterek, “Testi doğrusu Avanos’ta üretilmekte, Yozgatlılar üstelik testiyi buradan götürüyor. Testi kebabı Avanos’a aittir, sunma domuzuna şekilde birlikte yapılmaktadır. Bölgemizden bildirme angın yemek testi kebabıdır, insanlar geldiklerinde dernekevi kemirmek adına testi kebabı yiyor. Bu kebabı yemek için bölgemize mevrut yerli ve yabancılar var.” dedi.

Avanos ilçesinde aşevi işleten Mustafa Dursun dahi testi ve testinin kattığı lezzetle ortaya sâdır yemeğin Nevşehir’e özgü olduğunu dile getirdi.

Zaman ahit göstergeç programlarında Yozgatlıların “testi kebabı bizimdir” açıklamalarıyla karşılaştığını ve duruma güldüğünü tamlayan Dursun, şunları kaydetti:

“Testi buraya katışıksız ve buranın toprağıyla yapıldığı amacıyla Nevşehir’e özgün tıpkısı ayar katıyor. İçinde kullandığımız malzemelere asıl lezzetini veren topraktaki tattır. Bu kap, Hititler döneminden beri yapılagelen tıpkısı öz. Yozgat bu konuda kendini çok yormasın. Adı üstünde, testi yemeği buraya aittir. Ağırlıklı adına ecnebi misafirleri misafir ediyoruz. Yekpare dünyaya testi kebabını tanıtıcı yöre burasıdır. Haddinden Fazla üstelik popülerdir. Sonuç zamanlarda bölgemizi ziyaret eden turistlerin hemencek hemencecik hepsi bu lezzeti tadıyor. Diğer turizm bölgelerinde testi yemeği bulunmuyor. Bunun reklamını tığ burada yapıyoruz. Yöremizin yer başta gelen lezzetlerinden birisidir.”

“Testinin dışı Nevşehir’in ama yemeği Yozgat’a aittir”

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, kebabın pişirildiği testinin Nevşehir’de yapıldığını fakat içindeki yemeğin Yozgat’ın yöresel lezzeti olduğunu savundu.

Testi kebabının Yozgat’ta onlarca yıldır sunulan yemek olduğunu anlatan Coşgun, “Testi kebabı bizim atalarımızdan yadigardır. Bunu zaten rastgele ant söyleriz. Bozok Yaylası’nın kekik kokan topraklarından yemini almış kuzulardan yapılan aynı yemektir. Yozgat’a ilgilendiren benzeri kemirmek olduğunu tığ herhangi bir devir vurguluyoruz. Nevşehir testisiyle ünlüdür ama kemirmek bize ilgili.” ifadesini kullandı.

Yarışma önerisi

Yozgat ve Nevşehir beyninde testi kebabı ile demet benzeri yarış yapılması önerisinde mevcut Coşgun, “Hangimiz daha içimli yapıyoruz, henüz pir sunuyoruz? Elan sonrasında Türk Nişancı ve Ayraç Kurumunda ayraç tescili özne rüfeka kararı kendileri versinler. Ona bakarak bile testi kebabımızı tescillesinler.” dedi.

Kentte tahminî 50 yıldır aşçılık işleyen Sami Tığ üstelik herhangi bir ne kadar testi kebabını Nevşehir tescillese de Yozgat’a has tıpkısı kavrulmuş olduğunu savunarak, “Onlar bu işi bilmezken biz testi kebabı yapıyorduk. Onun üzere kim hangi derse desin Yozgatlılara has aynı yemektir. Güveç çanağı ve testiler Nevşehir’dahi orada yapılıyor amma yemeğini biz yapıyoruz. Bunu kimesne bizimle tartışamaz. Bunu Türkiye değil, dünya dahi agâh.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Ahmet Başol ise testi kebabının Yozgat’ta takkadak lokanta ve restoranlarda yapılmadığını, evlerin bahçesinde dahi yapıldığını ve genellikle üstelik misafirlere ağırlama edildiğini belirtti.

Share: