SELIM PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ OLAMAZ

DÜRÜST Tümen Umumi Eşkal Eş Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Şayet biz tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu benzersiz asla olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan olamaz. Kadınlar istihdama katılmadan olmayacak. Kadınlar değişmeyen kabul etme mekanizmasına katılmadan mümteni” dedi.

SELIM Fırka Genel Merkezi Eş Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, SELIM Parti Kadın Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene ilk Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Büyük Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’birlikte gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Eş Koca Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Karı Kolları Düzenleme Başkanı ve Bursa Mebus Emine Müşkül Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Umumi Kâtip Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Sepici, Sivil Topluluk Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Aydın, AK Tümen Edirne İl Başkanı Sarih İba ve İl Koordinatörü Fisun Humbaracı zevcelik etti. Kentte iki ayrı izlence işleyen Keşir, Meriç Nehri kenarında ayrımsız tesiste sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Ticaret ve Uran Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’dahi konuşan Keşir, karı ve eş omuz omuza iri Türkiye’yi kurmak üzere benzeri haddinden fazla projeleri olduğunu belirterek, “Eğitim sunu muhteşem punt eşitliği aracı. Bizi hayatta hem avrat ayvaz cinsler arası, hem da içtimai yapılar beyninde eşitliği sağlayıcı yeryüzü şanlı açkı, eğitimde fırsat eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında yetişek çağında olup dahi üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı yüzdelik 13.5’ti ne efsus kim. Kız çocuklarının vakit kaybetmeden yüzdelik 13.5’ine darülfünun eğitimi verdiğinizde gerçekte punt eşitliğini de sağlamamış oluyorsunuz. Zira meslek edinmesi, yoksullukla mücadele etmesi, it canlı çok konu eğitimde vesile eşitliğinden geçiyor. Nokta dönemler vardı, üniversiteler şişman şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama zaman 207 üniversitemizle bu azamet kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani darülfünun çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u çıktı darülfünun eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara fırsat verildiğinde, en mebzul şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani küresel faydalanıcıların ortamında yüzdelik 41’i kadın. İŞKUR’un işbaşı eğitim programları var. İŞKUR’un meslek edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların üstelik yüzde 50’den dahası avrat. Meslek eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı terbiye programlarında yüzdelik 52. Yani bir okazyon verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda meslek edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı arz iyi şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda sonuç paye kıvrak, akıbet etap zinde ve serencam basamak iştahlı” diyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU ASLA KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının bir zamanda tıpkı beşeri anamal ve kalkınmanın unsuru olduğunu de sözlerine ekleyen Keşir, “Şayet tığ benzeri kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu yekta katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olmayacak. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan kaçınan. Onun üzere biz istiyoruz ki nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim ilkin doğmak amacıyla istihdam, değişmeyen alma mekanizması, hepsine arz bir iki akseptans edilebilir eşik dediğimiz yüzde 25’tir, genişlik birkaç bu nazaran katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Bir Iki ilk verdiğim rakamlarda görüyorsunuz ki yüzdelik 50’ye imdi yaklaştık. Onun için ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, AK Fırka Edirne Saylav Fatma Aksal bile, serencam 20 yılda kadınların temas alanda güçlenmesi için iri uğraş verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve devlet düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile akım etmesi, sorunların çözümünde koca aynı durum yerine karşımızda durmaktadır. Hele son 20 yılda avrat koca punt eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, kadın haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende bir nice düzeltme yaptık ve mukavim haddinden fazla alanda kayda değer gelişmeler yaşadık. Birlik bu kanuni düzenlemelerde hem kadının ve karı bireylerinin güçlendirilmesi, hem birlikte korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların iş gücüne katılma olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzdelik 30.9’a yükseldiğini tamlayan Aksal, “Seçme alanda enerjik seçim çıkararak kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla vadi almalarını sağlamak üzere tensikat yaptık. 2002 yılında kadınların hisse senedi gücüne iştirak oranı yüzdelik 27,9 iken bu fehamet 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde eş gelişim gücüne katılım oranının yüzdelik 38.5, avrat istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Programın devamında, Edirne’dahi özlük alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: