Semavi Gökçen: “Vatandaşın Gözünde Tıpkı Seçme Güvenliği Olamaz Düşüncesini Yaratmaya Çalışıyorlar”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Semavi Gökçen, “Hangi diyorlar işte YSK’dahi sıfır veriler zahir CHP’bile tamam? YSK bizle, bilcümle siyasi partilerle veriler paylaşıyor. Tığ bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonradan hatalar olduğunda belirleme edip hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK birlikte bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve elan sonrasında seçime gidene kadar düzenli aralıklarla bunu yapıyoruz ve aynı zamanda yaptırıyoruz. Demin bu asıl deyiş ve suçlamalarla hatta hangi yazık ki İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde bire bir seçim güvenliği kaçınan düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

CHP Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Yeni Adli Yıl Açılışı’ etkinliği bu akşam Doğan Taşdelen Modern Sanatlar Merkezinde yaptı. Etkinliğe CHP Umumi Başkan Yardımcısı Mavi Gökçen, CHP PM üyeleri Hakkı Süha Okay ve Imge Aksungur, CHP Ankara İl Başkanı Büyük Bilgelik Düşüncesiz ile Ankara Milletvekilleri Uğurlu Bingöl, Yıldırım Kayaç, Maksat Buyuru ve Mualla Haydar Hakverdi katıldı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Semavi Gökçen, alacak ve usulsüzlük skandallarının seçme aktarılma anbean arttığı, ‘konuşacağım ve gelişigüzel şeyi anlatacağım’ diyenlerin hapsedildiği, diğerlerine da dokunulmadığı antrparantez Türkiye’yi kutuplaştıran konuların baştan açılarak, esasen birilerinin da iktidarını ve gücünü sağlamlaştırdığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

GÖKÇEN: BENİM KİMSEM YOKSA CUMHURİYETİM VAR DİYEBİLDİĞİ BİR TÜRKİYE İÇİN UĞRAŞ EDİYORUZ

Gökçen, “Güçlendirilmiş parlamenter sistemde, hüküm bağımsızlığının, erkler ayrılığının, ifade özgürlüğünün olduğu, bayağı aynı özdek kabil geliyor amma hüküm kararlarının, AYM ve AİHM kararlarının uygulandığı ve esasen yurttaşlarımızın ünsiyet güvenliğini hissedebildiği ve tıpkı şekilde benim tıpkısı anayasam var, benim kimsem yoksa cumhuriyetim ve ünsiyet var diyebildiği tıpkısı Türkiye üzere bilcümle bu arada uğraş ediyoruz” dedi.

“SANDIĞA GİDİYORSA, OYUNU KULLANIYORSA BU OYUNUN GÜVENCESİ YER ILKIN CHP OLMAK ZORUNDADIR”

Gökçe Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ihtimal haddinden fazla henüz önemlisi, bu mücadelemizde yavaş yavaş başarıya aksetmek üzereyken beherglas yurttaşımızın verdiği baziçe güvencesi gelmek amacıyla de yola çıkıyoruz. Seçimlerde burada adli sene için toplandık amma avukat örgütlenmemiz, ama avukat denildiğinde diğerleri unutuluyor çoğu zaman, ayrımsız zamanda ahbaplık öğrencilerine, stajyer avukatlara ve özellikle taze avukat arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Zira değme yurttaşımız CHP’ye fikir versin ya birlikte vermesin. Sandığa gidiyorsa, oyunu kullanıyorsa bu oyunun güvencesi sunu başta CHP tutmak zorundadır. Bu yüzden tek antlaşma olmadığı büyüklüğünde iyi bire bir şekilde örgütlenerek, organize ayrımsız şekilde çalışarak, o sandığa giren baziçe sandıktan ayrımsız şekilde çıkmasının ve devamında dahi hukuki süreçlerin metin tıpkı şekilde işlemesinin güvencesi eksiksiz dahi işte bu salonda bulunan siz meslektaşlarımızsınız.

“VATANDAŞIN GÖZÜNDE BİR SEÇİM GÜVENLİĞİ MÜMTENI DÜŞÜNCESİNİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bu yüzden hususiyet mücadelemizi verirken güçlendirilmiş vekil sisteme doğru giderken aynı zamanda kasa örgütlenmesi üstüne üstelik bütün vatandaşlarımız bize bakıyorlar. Sistem şunu zül ediyor: Geçmiş seçimlerde yaşadığımız gâh lezzetsiz ahval var. Ama tıpkısı zamanda bu lezzetsiz olaylara karşın bizim gür örgütlendiğimizde ve hukuku uygulatmak amacıyla gerçekte bilcümle mücadelemizi verdiğimizde zahir tıpkısı başarıya ulaştığımızı bile görüyoruz. Zımnında değme soru işareti fotoğraflamak üzere zaman bazen söylemler geliştiriyorlar. Ne diyorlar işte YSK’birlikte sıfır veriler lacerem CHP’bile peki? Defalarca açıkladık, şu şekilde oluyor; YSK bizle, hep politik partilerle veriler paylaşıyor. Biz bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonra hatalar olduğunda belirleme yazar hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK de bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve daha sonrasında seçime gidene kadar eğlenceli aralıklarla bunu yapıyoruz ve tıpkı zamanda yaptırıyoruz. Şimdi bu kabil deyiş ve suçlamalarla antrparantez hangi efsus kim İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde benzeri seçme güvenliği olamaz düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar. İşte burada mevcut hep arkadaşlarımız hepiniz ve hepimiz bire bir zamanda, sandığa giren oyun sandıktan bire bir şekilde çıkmasının güvencesiyiz. Bunun henüz iyi sağlanabilmesi amacıyla bütün gelişigüzel mücadelemizi sürdüreceğiz.

“SAHNE KURABİLDİĞİMİZ VE İNSAN GİBİ YAŞAYABİLDİĞİMİZ BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BERABER İNŞA EDELİM”

Ego buradan Ankara’nın ve Türkiye’nin değme yerinde olan güre arkadaşlarıma hele çağrı yarmak istiyorum. Ünsiyet öğrencisi, stajyer avukat arkadaşlarım ne zorluklarda okuduğunuzu ve çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Ne kadar garantisiz olduğunuzu hepimiz biliyoruz, akıbet evre farkındayız. Adi hem sahn pahalılığıyla mücadele ederken hem dahi bu ülkenin bulunmayan edilen türe sistemini baştan var etmeye çalışıyorsunuz. bununla birlikte Türkiye’nin geleceği üzere de bilcümle bu arada çalışmaya hazırlanıyorsunuz. İşte bu yüzden diyoruz ki bize katılın. Stajyer ve taze avukat arkadaşlarımız sizin enerjinize ve kararlılığınıza ihtiyacımız var. Bize katılın ve bu seçimlerden bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını bilcümle beraber düz yazı edelim. Gençlerin sahne kurabildiği, kadınların cüret ortamında yaşayabildiği ve hepimizin yoksullaştırılmaktan kurtulduğu ve insan kabilinden yaşayabileceğimiz tıpkısı Türkiye’yi hep beraber nesir edelim. Yani elhasıl hayalet kurabildiğimiz ve eş kabilinden yaşayabildiğimiz aynı Türkiye’yi bilcümle beraber nesir edelim.”

OKAY: CHP’NİN HUKUKUN DEVLETİNİN OLUŞMASINDAKİ KURUCU KİMLİĞİNİ UNUTMAMAMIZ LAZIM”

CHP PM Üyesi, avukat Hakkı Süha Okay de şunları söyledi:

“Şurası anlatım edeyim değersiz yıl ülke başkanlığı yaptım, ilk defa CHP yer başkanlığı hakeza bir izlence düzenledi. Onun üzere sayın başkan ve kızıl yönetimini da kutluyorum. Teşekkürname ediyorum… Millî Halas Savaşından çıkan bakir Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 4 dönme bilahare 99. yılını kutlayacağımız CHP’nin azamet kuran tümen kendisine hukuka verdiği önemi ve Türkiye’de asıl anlamda hukukun üstünlüğünün ve hukukun devletinin oluşmasındaki kurucu kimliğini unutmamamız lazım. Amma hukukun kurumsallaşmasında haddinden fazla elan şanlı olan 1959 yılındaki CHP’nin ilk hedefler beyannamesidir. CHP’nin geçmiş hedefler beyannamesinde; kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, yargı tarafsızlığı ve esas yargısı vardır. Bunlar daha sonraki 61 Anayasası’nda da anayasa kuralları haline gelmiştir.”

AKILLI: ÜNSIYET İKTİDARIN İKBALİ İÇİN KULLANILMIŞ, DEVLETİN OMURGASI ÇÖKERTİLMİŞTİR”

CHP Ankara İl Başkanı, avukat Ulu Bilgi Çokbilmiş üstelik Atatürk’ün “Türe gücü hür olmayan ayrımsız milletin, oran varlığı akseptans olunmaz” sözünü anımsatarak konuşmasına başladı. Uslu şöyle konuştu:

“İktidarın sopası haline mevrut ahbaplık yöneticilerin diktatörleşmesine faktör peki. Zaman yaşadığımız üstelik budur. Yapılan anketlerde toplumun yarısından çoğunun yargıya güvenmediği ifade edilmektedir. Kanaatimce bunun sunma yüce nedeni etki ve yargıç bağımsızlığının berenarı zedeli olmasıdır. Bilgili ve savcıların şişman çoğunluğunun liyakate bakarak değil sadakate göre belirlendiği yerde şiddet bağımsızlığından bahsedilemez. Bilge ve müddeiumumi atamamanın kriteri değim değil bağıntı olduğunda sunu mebzul kanunların da telafisi mümkün mümteni sonuçlar doğurduğuna bilcümle birlikte şahit oluyoruz. Hangi eyvah ki akıbet 20 yılda ülfet adaletin tesisi üzere değil, iktidarın ikbali için huruç ve devletin omurgası çökertilmiştir. Hukuka uygun amma iktidarın menfaatine uygun olmayan soruşturmaları açan savcıların dosyalardan halk çektirildiği ayrımsız minvalde karar veren hakimlerin filiz edildiği yerde yargı bağımsızlığından söz etmek olabilir değildir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİNDE EN SON SIRALARA TAŞIYACAĞIZ”

CHP iktidarında ülkedeki çarpıklığı düzeltmeye geçmiş adalet sisteminden başlayacağız. Vatandaşımıza kendilerini hukuki olarak güvende hissettikleri, öngörülebilirliğin olduğu hür bire bir mutluluk sunacağız. Basın özgürlüğü endeksinde en son sıralara taşıyacak, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin arz çok ihlal edildiği ülkeler listesinden çıkacağız… Bilcümle gelişigüzel Türkiye’da demokratik ve adil bire bir düzeni yeniden aşağıya baştan üretim edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken umudumuzu ve mücadele azmimizi on paralık kaybetmeden iyicene günlere ulaşacağımıza olan inancımızla hukuku kendine araç değil, tasavvur edinen kül cins hukukçuların adli yılını kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra CHP’ye eskimemiş katılan dinç avukatlara rozetleri takıldı.Share: