‘Şifalı’ diye içilen akarsu yara artık

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca Andon’daki çermik suyundan çözümleme için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan göstermelik, kaplıca suyunu içmece suyu yerine tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Acun Afiyet Örgütü’nün (DSÖ) içmece suyunda müsaade verdiği zırnık çizik ölçüsü 10 mikrogram/litre iken Trabzon Ahali Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz edilen Rize’nin Andon kendisine aşina Küçükçayır köyündeki çermik suyunda arsenik oranı 27 intaç aşkın; 273,43 mikrogram/litre adına ölçüldü.

Benzeri üs suyunda 250 mikrogram/litre olması gereken sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken, 373,12, mangan oranı ise 50 olması müstelzim yerde 624,17 mikrogram/litre artık.

Andon ılıca suyunda kısık materyallerin çıkması zımnında İl Afiyet Müdürlüğü yoluyla suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde münebbih tablo asıldı.

BÖBREK KANSERİNE POSTA AÇIYORMUŞ

DSÖ’ye göre zırnık içmece sularındaki yer kısık kimyevi olan zırnık kansorejen gravite taşıyor.

Böbrek taşı için birlikte kulaktan duyma sözlerle daima referans edilen Andon içme suyunda fazlasıyla mevcut Zırnık maddesinin mesane ve akciğer kanseri açısından riziko oluşturduğu ve bu özellik ayrıca cilt ve böbrek kanserlerine de sebep olabiliyor.

Bunların yanı sıra his soy sisteminde, kanı ve asap sisteminde olumsuz etkileri olan maddeyi barındıran su ise temas dönem yüzlerce vatandaşın özellikle böbrek rahatsızlığı koyulmak amacıyla taş düşürmek için özellikle yeğleme ediliyor.

KÖYDEKİ BİR DİĞER ILICADAN BILE DEKORATIF ALINDI

Bahis için açıklamada bulunan Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Büyük Çil, İl Afiyet Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda faziletkâr oranda zırnık tespit edildiğinden banko tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini anlatım etti.

Yetkililerin akarsu çözümleme raporunu namına bile vererek vatandaşların suyu içme suyu olarak kullanmamaları üzere ikaz tabelası astıklarını kaydetti.

Kocabaşı Çil, köydeki başka kaynaktaki ılıca suyundan de takdir için yaşıt alındığını ve çözümleme sonucunu beklediklerini kaydetti.

 

Share: