Sığınmacı algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Cahillik STK’ları Platformu eliyle planlı Dinç Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Küçük Asya Bölgesi Tüvana Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden kısaca 200 tendürüst katıldı. Bilgisizlik alanında düzentileme eden bilgisizlik örgütlerinin birlikte gelişim etme kültürlerini geliştirmesine yardım sağlamayı hedefleyen forumun açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi muhteşem bire bir konunun Hünkar Hacıbektaş Iye’nin adını haiz üniversitemizde tartışılacak olması bizler amacıyla iri önem taşıyor. Hacıbektaş Iye Hazretleri Küçük Asya coğrafyasının kültürel ve inançsal değişim ve dönüşümünde genişlik büyük etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu tuhaf öncü adlar zaman sizlere tartışacağınız sığınmacı algısıyla ilgilendiren göz açışınızı bile etkileyecek haddinden fazla ensesi kalın doneler veriyor. Rum Coğrafyası gündüz süresince değişik coğrafyadan mevrut insanlara ev sahipliği yapmış, değişik coğrafyalardan mevrut insanları kendi o coğrafyalarının ekin, deneme ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Acun tarihi aslında, göçlerin oluşturduğu tıpkı zaman”

Kafile olgusunun sosyologların, yöntem bilimcilerin ve tarihçilerin üzerinde çok durduğu ve çokça eser verdiği aynı konu olduğunu nâkil Aktekin; “Zaman süresince isteye tutkun veya mecburi göçler aracılığıyla kayırıcı hareketliliği daima devam ağa gelmiş ve günümüzde birlikte malumunuz devam etmekte. Hele henüz mebzul ayrımsız dirim ve elan iyi aynı hesaplı kapsam elde edebilmek için başka ülkelere isteğe sınırlı olarak göç edenler var. Benzeri bile savaş ve bağırsak çatışmalar nedeniyle hayatta kalabilmek üzere mecburi tıpkısı göç var. Tabi kim bu göçün kere açtığı muhtelif çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve siyasal dönüşümler de var. Türkiye da bunu sunma hızlı aktif ve ruz süresince barhana kayran ayrımsız mevki. Dünya tarihi haddizatında, göçlerin oluşturduğu bire bir güneş. Türkler Anadolu’ya göç etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’evet göçler olmasaydı dünya tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla dünya tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insancasına göz açısıyla ülkemize ve kamu insanlığa kılıklı sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara zemin olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkürname ediyor ve başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Cahillik STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç üstelik konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay üstelik sığınmacı algısını çalışacağız, hangi üzere böyle bir konu seçtik herhalde tahmin etmek pres değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden cebren akım ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş ya dahi çıkmak zorunda kalmış 90 milyondan aşkın herif var. Türkiye’nin nüfusundan elan aşkın ayrımsız kişi şu an kişi evlerinde öz yurtlarında özlük vatanlarında yaşamıyorlar, değişik tıpkı yerde aylamak zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra çalıştay, sorunların tespiti, ağız dalaşı, hal önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİR

Share: