Sinop Kale Surlarında, Roma Dönemine Ilişkin Taş Oyması Figürü

MUSTAFA UZ

Sinop’ta restore edilen kermen surunun üstünde Roma dönemine ait antik çağlarda oynanan ‘duodecim scriptorum’ oyununu anlatan taş oyması figür dönme yüzüne çıktı.

Sinop Şehir Meydanı Projesi ve kale surlarındaki restorasyonun ardından tarihi kale surları üzerinde antika benzeri oyuna ilgili kitap dönem yüzüne daha çok. Figürün canlandırdığı baziçe, günümüzdeki tavla oyununa benzerliğiyle ilgi çekiyor.

“BAKANLIĞA ARACISIZ ÇAĞRI YAPIYORUZ”

Oyunun Roma Dönemi’ne ait olduğunu tamlayan Sinoplu Nutuk Tarihi Araştırmacısı Oya Adam şunları söyledi:

“Buradaki bulduğumuz esasen var olan eserimiz milattan ilk 2. Yüzyılda, milattan sonraları 4. Yüzyıl ortada çokça popüler benzeri şekilde Roma coğrafyasında oynanan tıpkısı oyuna ilişik tavla taşı. Duodecim scriptorum diyerek 12 suret evet da 12 cızık evet üstelik kutu diye niteleyerek rapor edebileceğimiz latince karşılığında benzeri baziçe. Haddinden Fazla bol durumda. Gayet kemiksiz benzeri şekilde görülebiliyor. Devşirme bir taş adına ya Bizans dönemi ya bile Selçuki dönemi talih restorasyon çalışmaları sırasında bu bölgede bulunup hızlıca hesabına yerleştirilmiş. Biz hem ekin ve turizm bakanlığını hem dahi TOKİ’nin mecbur bulunduğu sayın Amaç Kurum’un bakanlığına direkt çağrı yapıyoruz. Burada haddinden fazla türlü unsurlara sahibiz. Aşağılık şehrimizin zenginliğini ortaya koyan bu unsurları arkeo park namına durumunda sergilememiz ve burada bunun benzeri replikasını yapıp buraya koymamız antrparantez bilcümle kentin henüz dolgunca kavranması, surların yerlerinin dönemlerinin, buluntuların elan ferah kavranmasını sağlayacak levhalama, tabelalama, açıklayıcı tek vasıtasız ayazlık güzelce ayrımsız tanıtım kampanyası bekleyebiliriz.”

Kaynak dökümü:

*Oya Kayırıcı

*Teferruat görüntüler

*Dron ile fariğ kermen suru

Share: