Sinop Vantilatör Medresesi Esnafı: “Bu Seneki Kadar 1 Hafta, 1 Kamer Boyunca Siftah Yapamadığım Zamanlara On Paralık Rastlamadım”

MUSTAFA MAHIRANE

Sinop’un Tarihi Pervane Medresesi Çarşısı’ndaki esnaf, esbak yıllara kıyasla satışlarında kebir ölçüde düşüş olduğundan yakındı. Esnafı Ayrılık Özkan, “Bu seneki kadar, 1 hafta, 1 kamer süresince siftah yapamadığım zamanlara on paralık rastlamadım. İyi ki emekliyim. Tekaüt paramla döndürmeye çalışıyorum. Dükkanlarımız bari özlük ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilsin, ama maalesef sıkıntılar nazik” dedi.

2002 yılında kültür ve turizm gayeli kullanılmak amacıyla Sinop Valiliği’nce Sinop’a katışıksız ahali sanatları ve mutfağının tanıtımı üzere çarşı haline getirilen Pervane Medresesi’nde, kâffesi kadınlar tarafından işletilen dükkanlar bulunuyor. Çarşı esnafı ise maltalık pahalılığı ve konuşu krizden hastalıklı.

“BİR İKİ PARÇA ALIYORSA ALIYOR AMMA MAALESEF YETERLİ DEĞİL”

Önceden rastgele şeyin pir gittiğini, kente mevrut kruz gemilerinin işlerini toparladığını belirten Hasretlik Özkan, şunları söyledi:

“Ama ego bu seneki büyüklüğünde, 1 hafta, 1 kamer boyunca siftah yapamadığım zamanlara on paralık rastlamadım. İyi kim emekliyim. Mütekait paramla döndürmeye çalışıyorum. Biricik duamız dükkanlarımız keşki özlük ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilsin ama maatteessüf sıkıntılar nazik. Vergimiz var, sayman paramız var, aidatlarımız var. Gelişigüzel çağ burada az daha ödediğimiz doğal gaz parası, aidat ve tıpkısı şeyler var. Bunlar tıpkı şekilde ödeniyor amma kazandığımız temas molekül evet dahi yaptığımız temas eser devlete vergi kendisine vurdumduymaz dönüyor. Umum işleriyle ihtimal ayrımsız şeyleri toparlarız diyoruz. Amade tek yapıt alamıyorum kumaş dışında çünkü seçkin madde haddinden fazla çokça yükselmiş. Kumaşı alıyorum ve onları elbiseye çeviriyorum ki bir dirhem oradan kazancımız olsun diye niteleyerek. Amma antlaşma dilimi anca değişti kim insanlar hazır almayı üstelik bıraktı. Eskilerini yeniyle yapmaya çalışıyorlar.

“EKONOMİK KENDISINE DIZGE ÇOKÇA EDISYON, SIKINTIDA”

Bağımlı kim kazançlı kendisine cümle haddinden fazla tahakküm, sıkıntıda. Ama dükkan yerine günce neredeyse 100- 150 teklik civarında mülk ödüyoruz buraya. Zira yememiz, içmemiz, dolmuş paramız, giderlerimiz bunların hepsi para geçmek. Kazanamadığımız devir dilimi o kadar çok kim oturup ağlayacağımıza yaza tedarik yapıp kendimizi avutmaya çalışıyoruz. Ama siftinlik hesaplı yerine şişman tıpkı sıkıntıdayız çünkü fakülte anca insanların seçme ahit uğradığı tıpkı vadi değil. Turlar da gelmiyor daha çok. Özellikle kış dönemi ağız ağıza şu zaman de tamam durumda. Tanıdıklar geliyor. Belki onlar bir iki kivilcim alıyorsa alıyor ama maatteessüf ehliyetli değil. Gür dolgunca dünyalık kazanan yerler değil bunlar. Hele alelhusus el işi, ahali emeği yaptığımız halde. Bunun kesinlikle bir çare olması lazım. Dilerim Allah’tan bildirme güdük zamanda bu da çözülür diyerek düşünüyorum.”

“BIRÇOK GÜNDÜR SİFTAH YAPAMIYORUZ”

Esnafı Fer Âlem Özay ise şunları söyledi:

“Bütün kışını düşünüyor. Okulunu, tabii gazını düşünüyor. Bunların ödemesi yapılacak. Temas şeyi düşündükleri için bizim alımlarımız o büyüklüğünde düştü ki anlatamayız. Kiralarımızı birlikte print verme aşamasına geliyoruz. Yapmadık mı yaptık amma değerini alamıyorsun. Yaptığımız el işlerine keşke saygı duyulmasını istiyorum. İndirim üstelik istiyorlar. Yapıyoruz amma el emeğimize lütfen dokunmasınlar. Ahali emeği çok el. Gereç zaten çokça pahalı. Kâmilen iş boncukla, iple bitmiyor. Şanlı olan onlara form yöneltmek. Benim hele istediğim umum emeğine içtinap etmek duyulması. Ayrıksı tek şey istemiyorum. Şu saat oldu siftah yapamıyoruz bilfarz. Kaç gündür siftah yapamıyoruz. Tanıdıklarımız alıyor. Onlarla ayakta durmaya çalışıyoruz. İş namevcut diyebilirim yani.”

Kaynak dökümü:

*Ihtilaf Özkan

*Vazıh Cihan Özay

*Teferruat görüntüler

Share: