Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

SİNOP – Sinop’ta çoğunluğu mütekait veya ev hanımlarından oluşan kadınlar, kılık kursunda yetişek alarak kişisel ve zihinsel gelişimlerini sağlıyor.

Sinop’ta ruhlu çoğunluğu hareket hayatından emekliye ayrıcalı yahut ev kadını olan kadınlar, Sinop Valiliği İş Geliştirme Merkezi’nde usta belletici gösterici öğretmeni Tuğba Özerol eşliğinde kılık dersi alıyor. Karakalem ve semiz boya üzerine yetişek gören kadınların kimi özenle işlediği tabloları evine asarken kimleri ise yılsonu sergisinde satışa sunuyor.

Sinop El Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde uz belletmen Tuğba Özerol, “2022-2023 terbiye-talim yılı içerisinde yaklaşık 50 öğrencim var. 3 farklı grupta kılık hıfzetmek isteyenlere burada ağırşak veriyorum. Umumi namına ev kadını, tekaüt ve hafta sonu de etkin bire bir grubum var. Kursumuzda henüz ilkin resim eğitimi almış, bambaşka kurslara gitmiş ya bile biraz yıldır benimle çalışan öğrencilerim olduğu üzere henüz geçmiş tek yetişek almamış öğrencilerim birlikte var. Sıfırdan çizim ve karakalem tekniğiyle başlıyoruz, genel namına yağlı boya tekniği konusunda yoğunlaşıyoruz, evlerimiz amacıyla tablolar yapıyoruz. Satmak isteyen kendisi ferdî adına satıyor, çevrelerine ihsan ediyorlar. Yılsonunda de Halk Yetişek Müdürlüğü ve belediyemizin destekleriyle nazik tıpkısı işporta açıyoruz. Bu de Sinop amacıyla sunturlu bire bir tanıtım oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkçe öğretmeni namına 32 yıl görev yaptıktan sonraları emekliye ayrılan ve Sinop’a yerleşen Ebru Tütüncü, iki aydır dahi kursta eğitim gördüğünü söyledi. Tütüncü, “Evde kendim da fotoğraf yapabilirdim, ama bir ustanın defa göstermesiyle elan bilinçli öğün alıyorsunuz. Bu yüzden El Eğitim Bilimi’i tercih ettim, herkese birlikte referans ederim. Elhak kursların kâffesi dolu, dizge yoğun arzu ediyor. Ben de tekaüt olduğum üzere, 32 sene muallimlik yaptım. Öğrenince daha gailesiz hissediyorsunuz kendinizi, us hücreleriniz elan kıvrak kalıyor, hem üstelik burada iyicene dostluk içerisinde ibret alıyoruz” diye konuştu.

Kursiyer Dürdane Şahin, “Emekli öğretmenim, gereksiz zamanlarımı kullanmak üzere ve resmi birlikte sevdiğim için bu kursa geliyorum. Çok memnunum, 3 yıldır geliyorum. Güzelce asar bile meydana çıkarıyoruz. Geçen yılsonunda sergimiz vardı, talep edenler oldu isteyenler tablolarını sattılar. Ego henüz satmadım ve satmayı düşünmüyorum. Zira yaptığım asar benim üzere haddinden fazla nadir oluyor, onun üzere satmayı düşünmüyorum. Ama giderek belki çoğaltırsam satabilirim” şeklinde konuştu.

Kursa Tuğba öğretmenden 3 yıldır eğitim aldığını kaydeden Sadakat Yılmayan, “Gösterici beğenmek haddinden fazla domuzuna bire bir madde bence, yersiz vakitlerimi değerlendiriyorum. Evde da kimi vakit gösterici yapıyorum, kursta birlikte bacanak ve öğretmenimizle birlikteyiz. Haftada iki çevrim geliyoruz, burada elan fena hâlde espas geçiyor hem arkadaşla ahbapça ediyoruz ve ortaya sunturlu şeyler çıkarıyoruz” dedi.

Share: