Sinop’ta 30 Teşrinisani Bahir Şehitlerini Yâd Günü

– Sinop’ta 30 Son Teşrin Deniz Şehitlerini Yâd Günü

SİNOP – Osmanlı donanmasının yaşadığı bildirme iri felaketlerden biri namına kaydedilen Sinop baskınının 169. yıldönümünde, şehadete munsap 2 binden aşkın leşker üzere ihtifal tören düzenlendi, denizin altına çelenk bırakıldı.

Sinop limanında 30 Teşrinisani 1853 tarihinde Rus donanması marifetiyle Osmanlı donanmasına yapılan deniz baskını sonucu 2 binden aşkın Türk askerinin martir düşmesi, tarihe dokunaklı ayrımsız yapışkan olarak kazındı. Baskının 169. yıldönümünde martir düşen askerlerin kemiklerinin dulda edildiği müze bahçesindeki şehitlikte ihtifal töreni yapıldı. Şehitliğe çelenk konulmasının peşi sıra askeri tören mangası korku atışı yaptı.

Törende mütekellim Sinop Üniversitesi Asistan Fırat Küskü, ‘Kırım Harbi’ olarak tanıdık Osmanlı-Acımasız savaşının mehabetli ilenme anlarından biri olduğunu vurguladı. Küskü, “Sinop limanının 15 kulaç açığında ayça şeklinde mürettep olan Osmanlı filosunun karşısına, Ruslar da paralel tıpkı yay çizerek limana girmiştir. Deniz harpleri tarihinde yelken ahşap gemilerin akıbet nöbet, patlayıcı mermilerin ise ilk kez kullanıldığı bu tarihi savaşa Sinop eş sahipliği yapmıştır. Bu savaşta Osmanlı filosu yiğitçe savaşmış ve Ruslara aheste hasarlar vermiştir. Ancak 1.5 saatin böylece avantaj, büyük kalyonlarla sağlamlaştırma edilmiş olan Moskof filosuna esbak ve daha çok tehlikeli tahribat başlamıştır” diye niteleyerek konuştu.

Merhametsizce humbara attılar

Muharebenin sonucu galiba olmasına karşın Zalim komutanı Nahimov’un bırakışma emri vermediğinin altını çizen Küskü, “Ruslar, uğraş dışı kaldığı galiba olan gemilere da acımadan humbara atmaya devam etmiş, atılan gülle ve semiz paçavralar çok sayıda neferin martir olmasına sebep olmuştur. 11 gemilik Osmanlı filosunun savaş dışı kalmasının ardından Sinop şehri de bombalanmış, şehrin Müslüman mahallesinde yüzlerce eş yanmıştır. Kaynaklarda sayılar heterojen olmakla birlikte maatteessüf 2 bin askerimiz martir olmuştur. Bu elim vaka, İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı Devleti’nin yanı sıra savaşa girmesiyle sonuçlanmış, Ruslar tam cephelerde yenilerek aheste benzeri ant imzalamak zorunda bırakılmıştır. Ancak Sinop şehri hem bombardımanda balaban hasar almış hem de Paris Antlaşması’nda meydan alan Karadeniz’da tersane bulundurulmayacağı hükmü neticesinde, Osmanlı Devleti’nin muhteşem aynı tersanesi olan Sinop tersanesi ehemmiyetini yitirmiştir” şeklinde konuştu.

Törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Kurnaz Komutanı Ferhat Kuran ile çalım müdürleri, sivil sosyete yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin arkası sıra Sinop Üniversitesi ve bahir polisi eliyle şehitler anısına denizin altına çelenk bırakıldı.

Share: