Şırnak’ta 14 köyde kullanılmayan okullar “Köy Dirim Merkezi”ne dönüştürüldü

Şırnak’ın kırsal bölgelerinde süreduran durumdaki meslek binaları, Milli Terbiye ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının işbirliğiyle düzenlenen proje kapsamında, Karye Dirim Merkezi adına hizmete açıldı.

Şırnak’ın eşkal ile Silopi, Uludere, İdil, Güçlükonak ve Cizre ilçelerine sadık 14 okulu Karye Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü.

Vali Osman Bilim Adamı, merkeze merbut Başağaç köyünde Başağaç Karye Dirim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Âlim, burada yaptığı konuşmada, şehir genelinde 14. köy dirim merkezini hizmete açtıklarını söyledi.

Kullanılmayan okulları karye dirim merkezi adına kırsalda hareketli vatandaşların hizmetine sunduklarını tamlayan Bilimci, “Merkezler, halı yapı atölyeleri, ayrıntılar amacıyla etkinlik ve zeka oyunları atölyeleri ve köy halkı üzere sosyal alanları barındırıyor. Merkezler ilerleyici dönemlerde köy halkının daha bilinçli zirai faaliyetler gerçekleştirmesi amacıyla zaruri eğitimlerin verilebileceği bir hat olarak düşünülüyor. Benzeri zamanda köydeki güre nüfusun da faydalanabileceği spor aktiviteleri olacak.” diye konuştu.

Vali Bilimci, daha sonra köy meydanında vatandaşlarla tıpkısı araya geldi.

Programa, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Süslü, İl Müftüsü Ahmet Istek, Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Ongun Erkan, DÜRÜST Tümen Umumi Minval Avrat Kolları MKYK üyesi Hatice Atan bile katıldı.

Share: