Şırnak’ta 33 milyon teklik bütçeli 3 projenin protokolü imzalandı

Şırnak Valiliği ile GAP Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı beyninde 33 milyon bütçeli 3 projenin protokolü imzalandı.

Valilik Konuşma Salonunda, var olan bağların geliştirmesi, zirai üretimde su kaynakların bol kullanılması, yapıt çeşitliliğin artırılması ile kırsalda istihsal ve istihdam amacıyla arıcılığın geliştirilmesini kapsayan 33 milyon lira bütçeli 3 projenin protokolünün imzalanması amacıyla merasim yapıldı.

Vali Osman Bilimci, törende, GAP Mıntıka Kalkınma İdaresinin kesim geneli ve kente verdiği destekleri manalı bulduklarını, Şırnak’ın seçkin yönüyle mütebeddil, gelişen ve potansiyelini kullanmaya başlayan benzeri memleket olduğunu söyledi.

Projelere bindi sağladıklarını tamlayan Bilimci, özellikle arıcılıkla ilişkin yapılan çalışmaları önemsediklerini, çabucak bölge üzere değil büyüklük amacıyla bile cesim ayrımsız istihsal yeri olması yönünde himmet gider edeceklerini anlattı.

Kentin tarım ve hayvancılık alanında kocaman tıpkısı potansiyeli olduğunu anlatım fail Âlim, önümüzdeki dönemde tarımsal alanda sulama ihtiyaçlarının çözüleceğini kaydetti.

Türkiye’nin 100’üncü yılında herhangi bir alanda pus ısırtacak kudretli işler yapıldığını ve site olarak bunlardan eğin düzeyde faydalanmak istediklerini nâkil Bilgin, kentin yıldızının parladığını söyledi.

Vali Bilim Adamı, “İlimiz, tıpkı erke şehri haline geliyor, festival, spor, kültür ve sanat şehri oluyor. bundan sonra bizi strateji etmeye devam edin, Şırnak gündemi çokça çalışır edecek diyoruz. Amma güzellikleri ile iyilikleri ile çalışır edecek.” ifadelerini kullandı.

GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan Maral birlikte 30 yılı çok süredir kazançlı ve içtimai kalkınma yerine yetişkin çalışmaları yereldeki paydaşlarla yürüttüklerini tabir etti.

Toprak ve su kaynakları yönetimi ilkin oluşmak üzere tarım ve turizm sektörlerine büyüklüğünde aynı haddinden fazla alandaki projelere destek verdiklerini anlatan Maral, “Kazançlı kalkınmaya kısık ivme kazandıracak bu projeler ilimize adamakıllı olsun.” dedi.

Daha bilahare Âlim ve Maral eliyle tören düzeni imzalandı.

Törene, Tecim Uran Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Selman Demirel ve Şırnak Arıcılar Birliği Başkanı Habip Aşan katıldı.

Share: