Şırnak’ta Süryani çiftin kaybolmasına ilişik yargılamaya bitmeme edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 2 yıl geçmiş Süryani koşa Hurmüz-Şimuni Diril çiftinin kaybolması ve Şimuni Diriksel’in cesedinin bulunmasına ilişik davanın 4’üncü duruşması görüldü.

Şırnak 1. Sakil Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmaya mevkuf maznun Apro Diriksel, bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar İsmail Baht ve Behçet Öztunç katılmadı.

Duruşmada, sanık Diril ile bire bir koğuşta kalan E.A. ve K.T.U. tanık kendisine dinlendi. Tanıklar, koğuşta sanıkla aralarında güzeşte diyalogları anlattı.

Duruşmaya kıygın sıfatıyla katılan çiftin 6 çocuğu, avukatları eliyle sanıklardan şikayetçi oldu.

Cumhuriyet Altını savcısı hazırladığı mütalaada, sanıkların kişi aralarında olay öncesi ve sonrasına ilişik 3 mahiye telefon müzakere kayıtlarının içeriğine yer verdi. Savcı, sanıkların mevkuf yargılanmaları yönünde düşünüm bildirdi.

Sanık Apro Diril savunmasında suçlamayı akseptans etmeyerek boşaltma talebinde bulundu.

Mahkeme, sanık Diriksel’in tutuklu halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Gücük Ay 2023’e erteledi.

Adliye önünde gazetecilere açıklamada mevcut kıygın avukatı Nihat Öner, ülkü dosyasına olayla ilişkin yıpranmamış deliller sunduklarını anlattı.

Kovankaya köyünde zinde Hurmüz ve Şimuni Diriksel çiftinden 11 Ev 2020’den itibaren bilgi alınamamış ve arama çalışması başlatılmıştı. 20 Mart 2020’de köyün yaklaşık 1,5 kilometre uzağında Şimuni Diriksel’in cesedi bulunmuştu. Hurmüz Diril ise halen bulunamadı.

İddianamede, 3 sanık karşı “tasarlayarak mıhlamak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası isteniyor.

Share: