Şişman: “Aşevimiz vatandaşlarımıza hizmet verecek”

Ordu’nun Ünye ilçesinde yerel ürünlere ayraç değer kazandırmak ve gerekseme sahibi vatandaşların kemirmek ihtiyacını eğlemek amacıyla başlatılan ‘Yöresel Mahsulat Üretim Atölyesi ve Aşçı Projesi’nde sona yaklaşılıyor.

Cevizdere Mahallesi’nde imal çalışmaları süren atölye ile Ünye’de üretilen lokal ürünlerin gıda kodeksine akla yatkın üretilmesi ve bellik değeri kazandırılarak piyasada yer bulması sağlanacak. Bir proje içerisinde meydan alan aşevinde ise ihtiyaç sahibi vatandaşların ve ilçede misafir edilen depremzedelerin aşındırmak ihtiyacı karşılanacak.

“Entegre yapılış Ramazan ayına yetiştirilecek”

Yapılan incelemelerin sonrası mütekellim Şehremini Hüseyin Tavlı, “Ünye Belediyesi kendisine vazgeçilmez gördüğümüz aşçı ve yöresel Mahsulat Istihsal Atölyesi’ni bütünleşmiş bir şekilde ilçemize kazandırmak üzere yol çıkmıştık. Zaman hem sarsıntı hem birlikte Ramazan ayının yaklaşması cihetiyle tesisimizde incelemelerde bulunarak çalışmalarda gelinen sonuç durumu arkadaşlarımızla gelişigüzel değerlendirdik. Hele iftar soflarımızda sağlıklı şartlarda ve aynı akort içerisinde burada bu yemeklerin hazırlanması için cesim tıpkı hizmeti devreye almış olacağız. Elbette burası takkadak Ramazan ayında bakım veren tıpkısı yer olmayacak. Tıpkı zamanda yöresel ürünlerimizin üretildiği bir tesis olacak. Tekrar nemli, mânialı ve bakıma kadın vatandaşlarımızın yılın 365 günü beraberinde adına onların yemek ihtiyacının karşılanması amacıyla bu projemizi hayata geçirmiş olacağız” dedi. – KARGAŞA

Share: