Sivaslı Üretici, Tarsim’in Zararını Karşılamadığını İddia Etti: “Tarsim Yüzde 8’e Kadarlık Hasardan Kendisini Muaf Tutmuş”

Sivaslı yetiştirici İrfan Zor, darı tarlasına yaban domuzlarının verdiği zararı Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) karşılamadığını gelecek sürdü. Güç, “Yüzde 8’e büyüklüğünde olan hasarda TARSİM kendisini affedilmiş tutmuş. Benim zararım yüzdelik 10 de olsa 20 da olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı” dedi.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde rençperlik özne İrfan Zor, yaban domuzunun akdarı tarlasına girerek ürünlerine beis verdiğini, fakat TARSİM’in zararını karşılamadığını doğacak sürdü. Güç, SIMURG Marifet Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“Akdarı tarlamı TARSİM vasıtasıyla sigorta yaptırdım. Domuz mısırıma uymazlık verdi. Tarlamda 20 -30 yere hınzır kötülük verdi. TARSİM bunu hesaplarken elden galerileri hesaplıyor, koridorları hesaplamıyor. Üç yol TARSİM’den grup geldi. Biri yüzde 0 biri, yüzde 6 zarar, biri yüzde 7 engel verdi. Bu vermiş oldukları raporların da çiftçiye tıpkısı faydası namevcut. Yüzdelik 8’e büyüklüğünde olan hasarda TARSİM kendisini affedilmiş tutmuş. Yüzde 8’den çok kötülük olursa TARSİM çiftçinin zararını karşılaşacağını söylüyor. Benim zararım yüzde 8 bile olsa 10 bile olsa 20 birlikte olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı. Ben sigorta yaptırdığım için nadim oldum. bundan sonra birlikte sigorta yaptırmayacağım. TARSİM hiçbir şekilde benim derdime deva olmadı, çiftçinin derdine birlikte çözüm olacağını Domuzun vermiş olduğu hasarı kötülük yerine görmüyorlar.”Share: