Sivas’ta Ara ayında dalından elma toplandı

Sivas’ta Aralık ayında dalından elma toplandı

Bu mevsimde Sibirya soğuklarının yaşanması muhtemel Sivas’ta çekicilik sıcaklıkları sezon normallerinin üzerinde seyrederken Altınyayla ilçesinde vatandaşların dalından elma toplaması ilgi çekti

SİVAS Bu mevsimde Sibirya soğuklarının yaşanması muhtemel Sivas’ta gelgel sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyrederken Gemerek ilçesinde vatandaşların dalından elma toplaması ilgi çekti.

Kışları sert ve soğuk güzeşte Sivas’ta Antrakt ayında halen Bağ Bozumu mevsiminin etkileri yaşanıyor. Çekicilik sıcaklıkları sezon normallerinin üstünde seyrederken muhtemel kar da yağmadı. Çatlak ayının ortasında vatandaşların dalından taze elma toplaması ise kış mevsimindeki gecikmeyi gözler önüne serdi. Sivas’ın Altınyayla ilçesi Delilyas Beldesinde canlı Hayati Akbulut’a ait bahçede yaprağı süzgün ağaçta elmaların durması görenleri epey şaşırttı. Elmaları dalından toplayan Akbulut, Sivas’ta bu mevsimde meyvelerin ağaçta durmasının olağan dışı bire bir buut olduğunu söyledi.

“12. ayın yarısı geldik halen bahar mevsimi yaşıyoruz”

Dirimsel Akbulut, 12’inci ayın yarısının gelinmesine karşın halen ilkbahar mevsimi yaşadıklarını söyleyerek, ” Sivas amacıyla normal bire bir ebat değil. Ego 51 yaşındayım şimdiye büyüklüğünde 10. ayda bilcümle mahsulleri don vururdu. Mısırları üste toprakta patatesler donardı. Bu sene 12. ayın yarısı geldi bibi ilkbahar mevsimi yaşıyoruz. Global istinas Sivas’a yaradı diye düşünüyorum. Sivas çıktı dondurucu soğuklarıyla tanınmayacak. Kıytırık bu mevsimde sıra dışı benzeri öz. Buralarda ürün toplanması. Ağaçta bibi meyvenin duruyor olması” ifadelerini kullandı.

Share: