Soğan Hasadının Devam Ettiği Yozgat’ta Üreticiler Girdi Maliyetlerinden Yakındı

Yozgat’ın Türkiye’nin büyük soğan üretimi merkezlerinden biri olan Kümbet Ovası’nda kuru soğan hasadı devam ediyor. Üreticiler, fiyatların güzeşte yıla kıyasla henüz iyi durumda olduğunu, ancak artan maliyetlerin kendilerini zorladığını belirtti.

Yozgat’ta 4 bin 300 dekar alanda soğan üretiminin yapıldığı Aydıncık ilçesini bile kapsayan Kubbe Ovası’nda bu sene 26 bin ton civarında üretim bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 80 kuruşa mal ettiği soğanı satamadığı üzere tarlada çoğaltmak zorunda mütezayit yetiştirici, bu yıl fiyatların geçen yıla kıyasla daha dolgunca durumda olduğunu kaydetti.

“GİRDİLER HADDINDEN FAZLA AŞKIN”

Üretici Mürtefi Çevik, “Yine bile 5 liralık olsa üstelik az benzeri şekilde kurtarıyor. Girdiler çok aşkin motorin matbu reçete çılgın şekilde fazla. Sabık yıla göre iyi diyoruz. Net olarak söylemiyorum. Maliyet fazla, gübreyi alamazsan süt aslında 3 liraydı 30 liraya büyüklüğünde bundan sonra. Yani bu artışlarla bilmiyorum, dayanamıyorum arada sırada birlikte. Hasadımız gür, kısaca dekara 4-4,5 kilogram iz aldık. Şahsıma 40 dekar ektim, tahminî 15-16 ton soğan aldım. 4,5 ila 5 lira arasında satışımız oluyor” diye niteleyerek konuştu.

GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİ ÇALIŞIYOR

Genel adına Şark ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nden mevrut eğreti tarım işçileri, soğan hasadında çalışıyor. İşçileri tevhit fail ve ‘çavuş’ namına adlandırılan İsmail Basatemir, ” Hatay’dan geliyoruz, ekincilik işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 civarı güç gelmişiz. Soğan işi yapıyoruz, soğan kumpir işi yapıyoruz. Geçimimiz bundan oluyor yani. Çadırda kalıyoruz Aydıncık’ta. Hasat başladığı devir geliyoruz. Bittiği ant dahi tekrar memleketimize gidiyoruz. Şu anda soğan hasadında çalışıyoruz. Ayrımsız işçinin yevmiyesi yani 9 çuvalı 125 lira. Yani ayrımsız birey 2-3 yevmiye yapıyor, 300 liraya büyüklüğünde çıkıyor, geçimimiz bu şekilde” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BILE YÜZÜ GÜLÜYOR”

Aydıncık Belediye Reisi Ahmet Cömert, bu yılki fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda güz dönemi hasadı başlamış durumda. Bu sene sunma haddinden fazla kendisine ekilen ürünümüz 4 bin 300 hektar bir alana soğan ekildi. Çiftçilerimizin dahi yüzü gülüyor. Hem eşit kendisine çokça evire çevire, şu anda tarladan 4,5- 5 teklik arasında çıkıyor. Ayrıca gine patatesimiz bin 500 hektar kadar ekildi. Gine onda da haddinden fazla eli nimetli ayrımsız sezon geçirdik bu sene. Çiftçilerimiz kıvançlı, çalışanlarımız mutlu, insanlarımızın yüzleri gülüyorlar. Temas ne büyüklüğünde soğan dağ olsa dahi soğan bu sene çiftçilerimizin yüzünü güldürdü, tatlandırdı diyebiliriz. Kümbet Yeksan bildiğiniz kabilinden âdeta eli nimetli topraklara eş tıpkısı saha. 30 bin hektarlık tıpkı alanımız var. Buğday, rüşvet, çükündür gibi ürünlerle bu yalın bu bölgenin geçimini sağlıyor. Burada üretilen soğanlar takkadak bölgemizde değil, Türkiye’nin seçme yerine gidiyor, soğan, patates adına dağıtımı yapılıyor.”

Share: