Soğan rekolte ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

Soğan rekolte ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

YOZGAT Yozgat’ın bereketli toprakları ile özen çekici bölgelerinden olan Aydıncık ilçesine kapalı Kubbe ovada soğan üretiminde 25 bin ton rekolte beklenirken geçtiğimiz sene tarlada 80 kuruşa satılan soğanın kilogramı bu yıl 4 liradan satışa sunuluyor.

Türkiye’nin heybetli soğan istihsal merkezlerinden biri olan Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde soğan hasadı başladı. İlçeye sadık Kubbe düzlem bölgesinde bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekimi gerçekleştirildi. 25 bin titrem rekoltenin beklendiği Aydıncık ilçesinde, tarlada 4 liradan satışa sunulan soğan, hem verimi hem da fiyatıyla üreticisinin da yüzünü güldürdü.

Hatay’dan Yozgat’ta mevrut mevsimsel işçiler da soğan sökümü üzere günün önce ışıklarıyla alay malay tarlaların yolunu tutuyor. İşçiler sökümünü yaptıkları soğanları, çuvallara doldurarak satışa amade ayla getiriyor ve tırlara yüklenen soğanlar as amacıyla yurdun ciharıyek yanına gönderiliyor.

Binlerce soğan çuvalının vadi aldığı ve kırmızıya bürünen tarlalar da drone ile görüntülendi.

Soğan üreticisi Mürtefi Enerjik sabık yıla nazaran soğan üretiminde artma olduğunu söyleyerek, “Hasadımız gür, bu yıl tahminî 40 dekar soğan ektim. Tahminî 160 ton soğan aldım. Bu yıl hem denk hem üstelik verim çok iyi. Sabık yıl soğanın kilogramını 40 ila 50 kuruş arasında sattık, bu sene 4 ila 5 liralık arasında satılıyor. Ürettiğimiz soğanlar mikro ortamında bir nice ile gidiyor. Soğanlarımız çok birinci sınıf. Ayn yaşartan soğan bu yıl yüzümüzü güldürdü. Hem ürün hem karşılık yönüyle yüzümüz güldü.” dedi.

Hatay’dan mevsimsel iştirakçi adına mevrut İsmail Basatemir ise, “Hatay’dan geliyoruz tarım işçisiyiz. Geçimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 sevimli geldik. Burada soğan, patates işi yapıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, çadırda kalıyoruz. Hasat başladığı ant geliyoruz bitince bile memleketimize vurdumduymaz dönüyoruz. Bir hayat günlük 300 liraya kadar yevmiye alıyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydıncık Belediye Reisi Ahmet Cömert bile bu sene kaza genelinde 25 bin titrem civarı soğanda rekolte beklendiğini söyleyerek, “Bu yıl soğan verimi geçen yıllara kıyasla daha da arttı. Denk yerine ta çiftçiyi kıvançlı edecek durumda. Geçen yıllarda sayı farkı yerine 4-5 ton ürün alınıyordu, bu sene dekar başına 6-7 titrem ürün elde edilmesi bekleniyor. Kümbet ovada bu sene 4 bin 300 hektar alana soğan ekildi. Buradan bile yaklaşık namına 25 bin titrem kabilinden ürün elde edilecek. Bu dahi kamyon bazında hesaplandığında 1.250 kamyona karşılama ediyor. Kubbe ovamızdan bu ürünler Türkiye’nin her noktasına ulaştırılıyor. Sofralarda insanımızın ağzını acıtsa birlikte çiftçilerimizin yüzünü bu sene güldürdü. Eli Nimetli tıpkısı sene geçirdik. Bu sene soğan üretiminde çiftçilerimizin yüzü gülüyor hem ürün açısından hem bile denk açısından. Soğan şu dakika tarlada 4-5 lira beyninde satımına başlandı.” ifadelerine kayran verdi.

Share: