Soğan rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

Yozgat’ın bol toprakları ile özen calip bölgelerinden olan Aydıncık ilçesine merbut Kubbe ovada soğan üretiminde 25 bin ton rekolte beklenirken geçtiğimiz sene tarlada 80 kuruşa satılan soğanın kilogramı bu sene 4 liradan satışa sunuluyor.

Türkiye’nin koskocaman soğan istihsal merkezlerinden biri olan Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde soğan hasadı başladı. İlçeye kapalı Kümbet virajsız bölgesinde bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekimi gerçekleştirildi. 25 bin titrem rekoltenin beklendiği Aydıncık ilçesinde, tarlada 4 liradan satışa sunulan soğan, hem verimi hem bile fiyatıyla üreticisinin birlikte yüzünü güldürdü.

Hatay’dan Yozgat’ta gelen mevsimsel işçiler dahi soğan sökümü üzere günün önceki ışıklarıyla gelişigüzel tarlaların yolunu tutuyor. İşçiler sökümünü yaptıkları soğanları, çuvallara doldurarak satışa amade arkaç getiriyor ve tırlara yüklenen soğanlar koca amacıyla yurdun ciharıyek yanına gönderiliyor.

Binlerce soğan çuvalının meydan aldığı kırmızıya bürünen tarlalar birlikte dron ile görüntülendi.

Soğan üreticisi Şanlı Çevik güzeşte yıla nazaran soğan üretiminde artım olduğunu söyleyerek, “Hasadımız ongun, bu sene yaklaşık 40 dekar soğan ektim. Kısaca 160 titrem soğan aldım. Bu sene hem eşit hem da verim çok bol. Güzeşte sene soğanın kilogramını 40 ila 50 kuruş ortada sattık, bu sene 4 ila 5 lira arasında satılıyor. Ürettiğimiz soğanlar dar zarfında bir nice ile gidiyor. Soğanlarımız çok nitelikli. Göz yaşartan soğan bu sene yüzümüzü güldürdü. Hem verim hem denk yönüyle yüzümüz güldü” dedi.

Hatay’dan sezonluk işçi kendisine gelen İsmail Basatemir ise “Hatay’dan geliyoruz ekincilik işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 gönül geldik. Burada soğan, kumpir işi yapıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, çadırda kalıyoruz. Hasat başladığı ant geliyoruz bitince dahi memleketimize düşüncesiz dönüyoruz. Aynı can günce 300 liraya kadar gündelik alıyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Aydıncık Belediye Reisi Ahmet Ahi birlikte bu yıl kaza genelinde 25 bin titrem civarı soğanda rekolte beklendiğini söyleyerek, “Bu yıl soğan verimi sabık yıllara nazaran daha da arttı. Değer adına da çiftçiyi kıvançlı edecek durumda. Sabık yıllarda ortalama olarak 4-5 ton ürün alınıyordu, bu sene dekar başına 6-7 ton verim elde edilmesi bekleniyor. Kubbe ovada bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekildi. Buradan dahi yaklaşık yerine 25 bin ton gibi iz elde edilecek. Bu üstelik kamyon bazında hesaplandığında bin 250 kamyona istikbal ediyor. Kubbe ovamızdan bu ürünler Türkiye’nin herhangi bir noktasına ulaştırılıyor. Sofralarda insanımızın ağzını acıtsa de çiftçilerimizin yüzünü bu yıl güldürdü. Bol ayrımsız yıl geçirdik. Bu sene soğan üretiminde çiftçilerimizin yüzü gülüyor hem mahsul açısından hem üstelik eşit açısından. Soğan şu zaman tarlada 4-5 teklik beyninde satımına başlandı” ifadelerine yer verdi. – YOZGAT

Share: