Sokaktaki günlerinde dostu olan kedileri Darülaceze’de resmediyor

” Darülaceze’nin Ebu Hüreyresi” kedilerin babası yerine tanınan Ömer Özyurt’un, foto tutkusu sokakta kaldığı dönemde ona dostluk fail kedi sevgisiyle birleştirince ortaya birbirinden evire çevire tablolar imdi.

Sivas’ta 1956’dahi doğan Özyurt, İstanbul Teknik Üniversitesi Eroin Mühendisliğinde görmek amacıyla 1975’te İstanbul’a geldi. Dört yıllık yetişek hayatının arkası sıra tam diplomasını alacakken akıbet sınıfta bire bir hocası ile yaşadığı ağız dalaşı sonucu okulu bıraktı.

Mühendis olma hayalleri yarıda mütezayit Özyurt, kendisini çabucak levha imal ustası yerine buldu. Çocukluğunda mahallelerindeki bire bir ressam yardımıyla boya ve fırça ile tanışan Özyurt, ekmeğini safiha ve reklam panoları yaparak kazandı.

Tabelacılık yaptığı bu dönemde fotoğraf yeteneğini keşfeden Özyurt, taslak çizmeye başladı. Dönemin önde gelen dergilerinde 300’e yakın çizgisi yayınlandı.

Özyurt, okulda olduğu üzere özel hayatında de talihsizlik yaşadı. Üniversite yıllarında tanıştığı kişi deyimiyle kara sevdaya tutulduğu önce aşkı ile evlenemeyince kalbini bire bir elan kimseye açmadı. Amor acısıyla alkole başlayan Özyurt, böylecene sokaklara düştü. Yaşadığı edisyon günlerinde ona ülfet edenler ise çıkmaz kedileri oldu.

Kartondan yaptığı barınakta kedileriyle sokakta yaşarken tıpkısı hayırseverin elinden tuttuğu Özyurt, Darülaceze’ye yerleşti. Özyurt’un Darülaceze’deki günlerinde içindeki foto tutkusu, pisik sevgisiyle birleşti ve tuvalleri birbirinden domuzuna kediler süslemeye başladı.

“İnsanlarda bulamadığım sevgiyi kedilerde buldum”

Ressam Özyurt, Darülaceze’dahi kedi resimleri yaparak geçen 9 yılını ve zorlu hayat hikayesini AA’ya anlattı.

Darülaceze’bile işlek sekene ortamında yeryüzü mutlusunun kendisi olduğunu belirten Özyurt, 100’den çok kedisinin layenkati peşinde koştuğunu söyledi.

Özyurt, bunun namına hanay enerjisi ve bahtiyarlık verdiğini dile getirerek, “Onların ilaçları, mamaları ve bakımlarıyla ilgileniyorum. Burada beni ‘kedilerin babası’ olduğum için ‘Ebu Hüreyre’ diye niteleyerek çağırırlar. Pisik sevgisi köle çocukluktan bu yana vardı, gözyaşı ilerledikçe bu ilişik arttı. İnsanlardan kaçıp hayvanlara sığındım, insanlarda bulamadığım sevgiyi kedilerde buldum.” dedi.

Kedi ve suret sevgisini tuvallerinde birleştiren Özyurt, “Kestirmece 100 kedim arasında on paralık alt bölüm yapmıyorum ama aynı tanesi elan özel. Adı ‘Kontes’, çok hanımefendi bire bir kedidir. Darülaceze’ye geçmiş geldiğimde 3-4 sene bukanak ucumda yattı, bana yarenlik yaptı.” diye konuştu.

“Benim yaşadığım esmer sevdaydı”

Ömer Özyurt, amor acısına düşmeden Leyla ile Çılgın, Ferhat ile Yumuşak ve Asillik ile Aslı arasındaki aşka inanmadığını anlatarak, “Ayrıca gülerdim, ‘Bir sevi için üzücü delinir mi?’ derdim. Ihtimal demincek benim bu anlattıklarıma birlikte gençler güler. Meğerse benim yaşadığım melankoli, 40-45 yıl önceydi bundan sonra günümüzde hakeza sevdalar kalmadı. Artık aşklar bilcümle dalavere dolan ve maddiyata dair.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yeryüzü balaban pişmanlığım kara sevdaya evcilleşmek “

Darülaceze’nin kedi ressamı Özyurt, geçmişteki bildirme nazik pişmanlığını birlikte şu sözlerle aktardı:

“Güncel aklım olsa kendimi o büyüklüğünde yağız sevdaya kaptırmazdım zira hayatıma birçok menfi yansıması oldu. Demek ki benim birlikte hanay senaryom hakeza yazılmış, yapacak tıpkısı şey namevcut. Yeniden dahi doya doya yaşadım hayatı, esasen da mutluyum. Gençken mantık tıpkısı hatır namevcut, ihtiyarlayınca dahi eseme var ama tılsım bulunmayan. O yüzden bu ikisini ongun harmanlasınlar.”Share: