Son An | Konya’daki Büyükşen çifti cinayeti davasına bitmeme edildi

Konya’de, Mukavemetli ile Necla Büyükşen çiftinin av tüfeğiyle öldürülmesiyle ilgili 3’ü mevkuf 4 sanığın yargılandığı davaya maznun ve tanık anlatımlarıyla bitmeme edildi.

Konya 5. Güç Ceza Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda tanıdık davanın duruşmasına, vakfedilmiş sanıklar Ertuğrul Ç, Abdullah B. ve Esra T. ile tutuklanmadan yargılanan Zekeriya O, tanıklar ve yan avukatları katıldı.

Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Amaç ve Büşra Büyükşen ile duruşmayı ihata etmek isteyen avukatlar ve matbuat mensupları salonda amade bulundu.

Duruşmada tanık namına dinlenen, azmettirici olduğu iddia edilen Esra T’nin çarkıt ev arkadaşı Hasret Y, cinayetin gerçekleştiği akşam ezanı Esra T. ile Apa Barajı’nda pikniğe gitmek amacıyla anlaştıklarını, giderken nöbet üstünde uğradıkları bire bir balıkçıda Esra T’nin İsmilli Mustafa Okşen ile ayrımsız süre görüştüğünü söyledi.

Bu görüşmede ne konuşulduğunu bilmediğini savunan Özlenti Y, “Ardından Esra T, Birgül isimli arkadaşım ve Hatice B. ile piknik alanına gittik. Esbak ifademde Ertuğrul Ç’nin bizi piknik alanında karşıladığını söylemişim amma sonraları Ertuğrul Ç’nin yanımıza sonra geldiğini hatırladım. O çağ normal tıpkısı şekilde mangal yaptık. Abdullah B. bile oradaydı ve Esra T. ile yıpranmamış bakir canan oluyorlardı. Aralarında menfaate dayalı bir alışveriş vardı. Yanımızdaki arkadaşımız Hatice B. aksini argüman etse bile ego Abdullah B’nin o aktarılma Esra T’ye ‘Ben onları öldürttüm’ kabilinden bir husus söylediğini duymadım.” ifadelerini kullandı.

Evlerin karıştırıldığı ve Büyükşen çiftinin yanlışlıkla öldürüldüğü iddiasına ilişik, Esra T’nin, bozuk sevgilisi Hüseyin K’nin ailesine karşı ayrımsız münazaa besleyip beslemediği sorulan Özlem Y, “Hüseyin’in yakınları Esra’nın çalıştığı kafeye geldiğinde Esra’ya karşı üzücü cümleler kullanmıştı. Hüseyin’den ayrıldıktan bilahare Esra çokça yara oldu, psikolojisi bozuldu. Esra yemeden içmeden kesildi, ilaçlar kullanıyordu. Hüseyin’in ailesi yüzünden kendisinden ayrıldığını düşünüyordu. Hüseyin’in yüzüne tükürmek istiyor, ‘Neden benden böyle ayrıldı?’ diyordu. Çünkü Hüseyin, Esra ile hiç konuşmadan ayrılmıştı.” cevabını verdi.

“Suçu sanıkların işlediği ortadadır”

Büyükşen ailesinin avukatlarından Cengiz Erkoyuncu, üç gündür bitmeme fail duruşmalarda çokça sayıda tanığın dinlendiğini, şahit beyanlarına bakıldığında sanıklar yoluyla yönlendirildiklerinin yalınlık görüldüğünü savundu.

Tanıklardan bazılarının esbak ifadelerini değiştirip çatışık anlatımlarda bulunduğunu tamlayan Erkoyuncu, “Ara Sıra şahitler söylemedikleri sözlerin jandarma personeli aracılığıyla söylenmiş gibi zapta geçtiğini, manşet güçlerinden sorumluluk ve manipülasyon gördüklerini kanıt etti. Açıkgöz personelinin yahut devletin ayrıksı görevlilerinin sanıklara künde kurması amacıyla tek benzeri etmen yoktur. Personel cinayetin aydınlatılması için titizce çalışmış, seçkin şüphenin üstünde durmuştur. Antrparantez şahitler anlatım verirken yanlarında avukatları de vardır. Yanlarında hele avukatları varken kendilerine kalın uygulanması, söylemedikleri ifadelerin yazılması zaten bahis konusu değildir.” diyerek konuştu.

Erkoyuncu, Büyükşen çiftinin öldürülmesinin lahzada peşi sıra İsmil’da adreslerin karıştırıldığı söylentisini çıkaranın detaylı bir araştırmayla ortaya konulmasını, tanıkların ifadelerini düz uyanık personelinin duruşmada tanık kendisine dinlenmesini rica etti.

Sanıkların arz okkalı şekilde cezalandırılmasını talip Erkoyuncu, “Suçu sanıkların işlediği ortadadır. Bire Bir ahit içerisinde Esra’nın, Hüseyin’in İsmil’deki ailesinin evini araştırması, adresini sorması, ailenin evde olup olmadığını araştırması tesadüfle ifade edilemez.” dedi.

Osman Büyükşen bile sanıkların en sakil şekilde cezalandırılmasını istedi, tanık beyanlarının çatışık olduğunu vurguladı.

Büşra Büyükşen ise “Jandarmaya iftira atarak kaçış için gidiyorlar” ifadesini kullandı.

Duruşma ertelendi

Duruşmanın öğleden ahir kısmında sanıklar dinlendi.

Sanık Abdullah B, 2018’dahi Esra T. ile tanışmadan evvel, şahit namına verdiği ifadede “Abdullah B’nin Esra T’ye ‘Ben onları öldürttüm’ dediğini” argüman eden Hatice B. ile görüştüğünü, Hatice B. ile görüşmeyi kesince kendisine kızdığını öne sürdü.

Üzerine tehirli suçlamaları reddeden Abdullah B, “Benim yaptığım sorumluluk, evli olduğum halde eksantrik kadınlarla görüşmekti. Bu olayda dolgun enjeksiyon ucu büyüklüğünde suçum namevcut.” ifadesini kullandı.

Ertuğrul Ç. birlikte bu zamana kadar hiçbir suça karışmadığını anlatarak, “Üzerime atılı tek suçlamayı akseptans etmiyorum. Büşra Büyükşen beni teşhis etmiş. Bunu üstelik kabul etmiyorum. 30 almanak karım gözlerimin rengini bilmiyor, Büşra Büyükşen beni ayrımsız kez görmesiyle gözlerimden tanıdığını söylüyor. ” dedi.

Esra T. ise “daha ilk verdiği ifadede Abdullah B’ye iftira attığı üzere pişman olduğunu, vicdan azabı çektiğini” belirterek, üzerine ertelenmiş suçlamaları reddetti.

Mahkeme heyeti vakfedilmiş sanıkların mevkufiyet hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi

Olay

Merkez Karatay ilçesi İsmil Mahallesi’nde 3 Ilkgüz 2018’de evlerinde maskeli bire bir dirilik marifetiyle av tüfeğiyle vurulan Metanetli (55) ile Necla Büyükşen (54) hayatını kaybetmiş, pencereden atlayıp kaçan kızları yaralanmıştı.

Olayla ilişik Esra T, Abdullah B, Mustafa Okşen, Ertuğrul Ç, Zekeriya O, Afgan uyruklu A.U. tutuklanmıştı. Tıpkı süre sonradan A.U. ile Zekeriya O. adli arama amacıyla tahliye edilmişti.

Tutuklu sanıklardan Mustafa Okşen ise cezaevinde rahatsızlanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Olaya ilgili hazırlanan iddianamede, Ertuğrul Ç. Abdullah B. ve Esra T. üzerine 2’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası istenmişti.

İddia makamı evi katil zanlısına tanım fail Zekeriya O. hakkında üstelik “taammüden adam öldürmeye müzaheret etme” suçlamasıyla 2 posta 20 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası arzu etmişti.

Share: