Son zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 gönül, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 kişi hayatını kaybederken, 29 bin 840 emanet üstelik yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i isim, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı tevessül etmek amacıyla toplanmış 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 dirilik yaralandı, 289 dirilik bile olay yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a daha çok. Ağustos ayında en haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 hayat hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Sunu birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü namına kurgu kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 miftah ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi bile kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında genişlik kalın görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını posta, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga argıt ve kaplamanın sıkıntılı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izlem ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, ahit kurallarına uymamak, al çırağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti mevcut yerlere girmek, sâri ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü kötülemek, alkollü olarak vesile koparmak, taşkın çabucacık çevirici kaplamak, mürur yasağı olan yerlerden terk etmek ve kavisli şekilde veya haram olan yerlere otopark emretmek?Share: