SÖZCÜ’nün haberi Sedir gündeminde

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı bünyesinde üniversiteyi giriş sınavıyla ilgili elden Din Öğretimi Umumi Müdürlüğü tıpkı yorum yaptı. Yönetmenlik, üniversite sınavında evvel 100’e İmam Dil Cambazı Lisesi’nden çıkışlı olan 57 öğrencinin girdiğini açıkladı ve değişik liselerin sınav sonuçlarını ise car etmedi. SÖZCÜ, bu değerlendirmeyi 12 Ağustos Cuma haset kamuoyuna duyurdu. CHP Ankara Saylav Gaye Egemenlik, bu haberimizi soru önergesi yaparak Meclis gündemine taşıdı. Egemenlik, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

DİĞER LİSELER ILLET BAŞARISIZ?

– Kült Öğretimi Genel Müdürlüğü, bedaheten ayrımlı puan türünde muvaffakiyet gösteren İmam Hatip Lisesi öğrencilerini şırakkadak çok posta sayarak mı sayımlama hazırlamıştır?

– İmam Hatip Liseleri’nde makbul çalışmalar böylesine tıpkı başarı getiriyor ise bu çalışmaların özge meslek türlerinde bile uygulanması tartışılmış mıdır?

– Ilmek Öğretimi Genel Müdürlüğü ne istek veya müsaade ile YKS sonuç verilerini paylaşmakta, gayrı müdürlükler ise sebep bu bilgileri paylaşamamaktadır?

– İHL öğrencileri, YKS’birlikte Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kadar başarı gösterdiyse bu başarının sırrı nedir?

– İHL’lerin aksine diğer okul türlerindeki öğrenciler neden sınavda muvaffakiyet gösterememiştir?

Share: