Suçları tıpkı hafta ilkin aritmetik fail bireşimli zeka!

Şikago Üniversitesi’nden Müderris Ishanu Chattopadhyay “Kentsel ortamların dijital ayrımsız ikizini yarattık. Bunu bir vakitler yaşananların verileriyle beslerseniz, gelecekte ne olacağını size söyleyecektir. Füsunkâr değil, tahdidat var ama bunu doğruladık ve alelade işe yarıyor” dedi.

Araç, Philip K. Dick’mağara 1956’dahi yayımlanan aynı ünlü gücük öyküsüne raci 2002 günlü bilimkurgu filmi Ekalliyet Raporu’nda yapılan suç tahminlerini anımsatıyor.

Independent Türkçe’deki habere bakarak; analog aynı sentetik zeka tabanlı teknoloji, Japonya’dahi makul zamanlarda belli başlı bölgelerde suçların meydana yetişme olasılığının istatistiki kendisine elan yüksek olduğu kâh belediyelerde yurttaş devriye güzergahlarını haberdar etmek üzere halihazırda kullanılıyor.

Bu teknolojinin farklı varyasyonları tartışmalara kere açtı ve Şikago Polis Teşkilatı vasıtasıyla 2012’birlikte meri Yanlışlık ve Kıygınlık Riski Modeli’nin tarihsel kendisine önyargılı verilerin kullanımı zımnında kusurlu olduğu tayin edildi.

Bu çabalar, suçun etrafa yayıldığı “sıcak noktalarda” ortaya çıktığına dayalı sismik bire bir yaklaşıma birlikte dayanıyordu. Buna karşılık Şikago merkezli araştırmacılar şehirlerin ağdalanmış sosyal ortamının beraberinde yanlışlık ve polis güçleri teşkilatının etkileri arasındaki ilişkiyi bile çalışmaya kattı.

Şikago Üniversitesi’nden araştırmaya katılan sosyoloji profesörü Max Palevskym, “Mekansal modeller şehrin katıksız topolojisini görmezden geliyor” dedi.

“Erişim ağları sokaklara, üslup yollarına, şimendifer ve otobüs hatlarına uyma şayan. İletişim ağları ise benzer sosyoekonomik geçmişe cemaat alanlara riayet valör. Modelimiz bu bağlantıların keşfedilmesini sağlıyor.”

Perşembe haset Nature Human Behaviour ünlü ilmî dergide, bu serencam araştırmayı detaylandıran “Kentlerdeki suçun fenomen düzeyinde öngörülmesi, MEMLUK şehirlerinde uygulamadaki taraflılığın aynı işaretini ortaya koyuyor” (Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias mağara KARIN cities) antetli bire bir makale yayımlandı.

Bileşimli zeka fasit hareket gücünün yerini alıyor

 

Tartışmalar alevlendi: Yapay zekanın duyguları cins mi?

 

Dijital mecrada bileşimli zekayla reklam avı

 

Bireşimli göz üretimi uzayda yapılacak!

 

Share: