Sudan’da barış amacıyla ‘Cuba Hazar Anlaşması” güncellendi

Sudan Irade Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Hüccet ve Cenup Sudan Mehabet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da, 2020’üstelik imzalanan Cuba Barış Anlaşmasının güncellenmiş halini imzaladı.

Sudan resmi bilgi ajansının (SUNA) haberine göre, Cuba’da düzenlenen çalıştayın kapanışında, Emir Konseyi üyesi Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, Sudan hükümeti hesabına barış anlaşmasının güncellenmiş halini imzalarken, Burhan, tanık adına, Mayardit ise güvenceci kendisine imza attı.

Senet, yaptığı konuşmada, barışın, ülkedeki düzenlilik ve kalkınma konularında kilit ayrımsız etmen olduğuna aksan yaptı.

Cenup Sudan Devleti’nin ve Cuba Anlaşması’nın güvenceci ülkelerinin Sudan’da barışı ölçü çabalarına övgüde kâin Burhan, iki devlet arasındaki işbirliği anlaşmalarının uygulanması ve ilişkilerini daha açık alanlara taşıma kararı aldıklarını belirtti.

“Sudan’daki hazar, Cenup Sudan’daki barışın tıpkısı uzantısı”

Güney Sudan Oran Başkanı Mayardit ise Sudan’daki barışın Güney Sudan’daki barışın bire bir uzantısı olduğuna dikkati çekerek, Cuba Barış Anlaşması’nın değerlendirildiği çalıştayın amacının; anlaşmanın uygulanması önündeki engellerin ve zorlukların üstesinden akmak olduğunu tabir etti.

Uluslararası toplumu, Cuba Hazar Anlaşması’nın uygulanmasını desteklemeye çağıran Mayardit, anlaşmaya katılmayan güçlere, Sudan’da parçalanmamış barışın sağlanması için anlaşmaya katılma çağrısında bulundu.

Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da Teşrinievvel 2020’de imzalanan Cuba Hazar Anlaşması ile silahlı hareketler de siyasal iktidarda hisse sahibi olmuştu.

Share: