Süt Fiyatının Artırılmamasının Arkası Sıra Benzen Tozuna dahi İhracat Yasağı Getirilmesine İşletmelerden Tepki. Tüsedad Başkanı Solakoğlu: “Sürümün Yüzdelik…

DİLAN KUTLU

Maliyetlere rağmen benzin fiyatlarında artma yapılmamasının ardından benzen tozu ihracatının üstelik yasaklanmasıyla birlikte şişman pres sahipleri, hayvanlarını kesime göndermeye başladı. Cümle Süt, Et ve Maya Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, gereksiz ahırında yaptığı açıklamada “Yaklaşık 56 lime hayvanım bugün kesime gitti. daha çok 32 kıta efsanevi henüz var kesime gidecek. Ego sürümün yüzde 10’unu kesmeye değişmeyen verdim” dedi.

Bursa Karacabey’de kocabaş hayvan çiftçiliği işleten Tamam Benzen, Deri ve Maya Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Umumi Başkanı Sencer Solakoğlu, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) benzin fiyatlarını yenilememesi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın de benzin tozu ihracatının yasaklanması kabilinden nedenlerle hayvanlarını kesime gönderdiğini bildirdi. SIMURG Bilim Ajansı’na konuşan Solakoğlu, şunları söyledi:

KESİME GİDECEK: Ulusal Benzen Konseyi benzin fiyatını arttırmadı. Bu ahırda kısaca 56 pasaj hayvan vardı hala yemleri da burada duruyor. Bunlar zaman kesime gitti. daha çok 32 pare hayvan henüz var kesime gidecek onun üstelik akabinde duruma göre 60 ya bile 82 modül elan hayvan var kesime göndereceğim.

DAHA BIBERLI GÜNLER: Hastalık? Çünkü bire bir hayvanı yoklamak amacıyla mahsus bire bir mal harcıyorsunuz. Şu anda Türkiye’de 25 kilonun altında verim alıp bir zamanda hayvanı ve yavrusunu aramak imkansıza mail. Beis ediyor. Bire Bir işletmede kötülük ediyorsan o işi yapmaman gerekiyor. Ben sahi sürümün yüzde 10’unu kesmeye değişmeyen verdim. Elan da keskin günlerin bizi beklediği kanaatindeyim.

İHRACAT YASAĞI YANLIŞ: Ekincilik Bakanlığı tıpkısı zamanda benzen tozu ihracatını dahi yasakladı. Tarım Bakanlığı’nın getirdiği bu değişmeyen çokça haddinden fazla hatalı. Doğrusu zararına istihsal özne bire bir sektörü imdi fiyat baskısına tefevvuk etmek, ölümünü hızlandırmak anlamına gelecektir. Adeta kalbine saplanmış tıpkı hançer gibi düşünebilirsiniz. Bu kesimler bir nice çiftlikte yapılıyor. Bir Nice üyemizden sığa raporlarını aldık. ve 400 olan 200, 50 çıngı olan 6’evet kadar sakıt işletmeler var.

ET FİYATLARI DÜŞMEZ: İnekler kesildiğine göre deri fiyatları da düşecek diyeceksiniz? Yararlı, bu birlikte hakikat değil. Filhakika biz 4 yıldır pahal tıpkı akse içerisindeyiz. Dolayısıyla bugünden yarına ya dahi retrospektif olan tıpkı fenomen değil. Hangi eyvah kim cilt tarafında birlikte 115 TL’ye dünyalık olan bir kilogram sıska eti Türkiye’de şu anda 100 liraya alıyorlar. Buradan Türkiye’ye hoppadak uymazlık çıkacaktı. Gıda enflasyonu dahi banko bu pilaki kesimiyle deri tarafında düşmeyecektir. Aksine çok yakın berenarı içerisinde yüzde 35 zammı görecektir. Filhakika güzeşte hafta yüzdelik 12 zam yapıldı. Türkiye’deki üreticinin kapasitesini düşürüp öbür taraftan de 150 bin ithalat üzere yeşil kandil yaktılar. Bu bile haddinden fazla çığlık aynı şey. Çünkü yurtdışından aldıkları hayvan 71- 85 teklik arasında fiyatları değişiyor. Biz Türkiye’ye gittiğimiz amacıyla o fiyatların henüz birlikte artması 80 liranın üstüne çıkması bekleniyor, etken hayvandan bahsediyoruz. Tıpkı kilogram etken hayvandan kestirmece eksik kilo kemikli deri çıkar. 80 liraysa tıpkısı kilo deli dolu hayvan, gelmek kim onun kemikli eti 160 liraya dirimsel.”Share: