Tahir Katılımcı davası seçme sonrasına ertelendi

Diyarbakır’ın Uğur ilçesinde 7 sene önceki 2 polisin şehit edildiği terör saldırısı ve sonrasında sâdır çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Murahhas’nin hayatını kaybetmesine ilgili davada, firari terörist Amaç Yerinde’ın aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, taleplerin reddine değişmeyen vererek duruşmayı 5 Orak Ayı 2023’e erteledi.

Diyarbakır 10. Yavaş Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya tutuklanmadan yargılanan polis memurları S.T, F.T. ve M.S, Patırtılı ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı, Katılımcı’nin eşi Türkan Elçi ve avukatlar de salonda amade bulundu. Maznun polisler, savunmalarının sorulması üzerine esbak beyanlarını tekrarladı.

Türkan Elçi, duruşmada söz alarak; “Kendimizi erinçli ve hakkı teyit edilmiş bir yurttaş yerine hissedebilmemiz üzere, aleyhimize hareketli temas durumda umudumuzu kaybetmeden hakkımız olan adaleti, değişmeyen anına çatışma bu salonda düşlemekten ve dilek etmekten dümbelek durmayacağız. Hukukun, kanunların, toplumun rahmani ayrımsız evre biçmiş olduğu bu makamın mutlak, objektif, kişi ferdî menfaatlerinden çokça uzak, tarafsızlığını hissettirmesi vereceği karar kadar, kararın oluşturulduğu süreçte bile tarafsızlığını hissettirme sorumluluğunun olduğunu anımsatmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Delege ailesinin avukatları da 15 Haziran’daki duruşmada dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık sıfatıyla dinlenilmesine karar veren murafaa heyetinin daha sonra mesafe celse ile bu kararından vazgeçtiğini belirterek, reddihakim talebinde bulundu. Murafaa heyeti, taleplerin reddine değişmeyen vererek duruşmayı 5 Orak Ayı 2023’e erteledi. Duruşmayı değişik illerden ve ancak dışından avukatlar ile bazen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları strateji etti.

İstenen ceza

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Teşrinisani 2015’te Diyarbakır Barosunca, yıldırı saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’ye dikkati koymak için matbuat açıklaması mamul, açıklamanın peşi sıra teröristlerin saldırısı sonucu polis güçleri memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit reşit, sâdır çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Saldırıya ait hazırlanan savca mahkemece akseptans edilmişti. Saldırının ardından kaçan PKK’lı Mahsum Gürkan’ın bölgede gerçekleştirilen operasyonda atıl hale getirildiği belirtilen iddianamede, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır üzerine “devletin birliği ve büyüklük bütünlüğünü bozmak”, 2 polis memurunu “bilerek mıhlamak” suçlarından 3’er sefer ağırlaştırılmış müebbet ile Tahir Delege’yi “olasılı kastla öldürmek” suçundan 20 yıldan 25 yıla, polis güçleri memuru S.T’yi “öldürmeye girişim” suçundan 20 yıla, “mala engel yöneltmek” ve “ruhsatsız zırh bulundurma, transfer veya satın alma” suçundan üstelik 1 sene 4 aydan 5 yıla kadar kodes cezası isteniyor.

Polis memurları S.T, F.T. ve M.S. karşı da “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet ita” suçundan 2 yıldan 6’şar yıla kadar kodes cezası rica ediliyor. – DİYARBAKIR

Share: