Tahta arabalarla bu öğün çocukları yarıştı

Rize’bile yıllardır geleneksel kuzuluk mevrut ve kasırga komple anlar yaşanan Formulaz yazboz tahtası araba yarışlarını bu öğün anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları kara tahta arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu nöbet Rize’nin Pazar ilçesinde mevcut aynı özel okulda anaokulu öğrencileri üzere düzenlendi. Babalarının evlatları amacıyla yaptığı tahta arabaların şişman mücadelesi mülevven anlara fon oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Yarışma böylecene Miraç Münevver ve babası Bilal Görgülü birinci oldu. Yarışmada yer gani dizayn ödülünü ise Eslem Aydınlık aldı. Dereceye girenlere ise gram altın ihsan edildi.

“Esas amacımız tahta araba kültürünü çocuklarımıza aktarmak”

Yapılan etkinliğin hedefinin tahta araba geleneğine ati nesillere aktarmak olduğunu rapor fail Formulaz Derneği Başbuğ Yardımcısı Mesut Topal, “Zaman burada çocuklarımızla ebeveynlerinin pir mesafelik geçirmelerine okulumuz araç oldu. Ayrımsız zamanda çocuklara önceki nesillerden mevrut kültürümü para aktarımı çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile beraber hazırladıkları tahta arabaları yeryüzü sunturlu şekilde yarıştırarak birinci olanlara altın bağış edeceğiz. Tığ 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan bile böyle tıpkı dilek geldi. Bizde burada da benzeri konkur yapmak istedik. Esas amacımız kara tahta makine kültürünü çocuklarımıza aktarmak. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla fena hâlde bire bir kurgu fail çocuklara hediye veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk yol yarıştım ve çok eğlenceliydi”

Kara Tahta arabasıyla yarışan Şimal Halisdemir ilk kez yarıştığından etraf korktuğunu söyleyerek “İlk nöbet yarıştım ve çokça eğlenceliydi. Düşeceğim diye niteleyerek az buçuk korkuyordum ama düşmedim. Elan sonrada öğrendim doğrusu. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Bilahare virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Haddinden Fazla eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken yazboz tahtası araba yapardım”

Çocukken bile namına kara tahta araba yaptığını ifade eden Halim Basa ise “Yazboz Tahtası arabayı parça parça yaptık. Toplu tıpkı zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 ahit uğraştık. Başka parçalarında de 1 çevrim uğraştık. Tabi kim hepsinde arkadaşlarımızın da yardımı oldu. Çocukken tahta makine yapardım. Belli bir yaştan sonradan ilk defa makine yapınca henüz değişik oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü makine kullanmayı üstelik haddinden fazla seviyor. Yazboz Tahtası arabaya birlikte atlamak için çokça hevesli” dedi. – RİZE

Share: