Tarihi Sinop Cezaevi’ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi

Tarihi Sinop Delik’ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi

SİNOP – Efdal duvarları ve ürpertici yapısıyla adlı Tarihi Sinop Hapis’nde iki sene ilk başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Hapishane müzesi, geçmişinin kötü izleriyle yıpranmamış yılda eskimemiş yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hayatiyet yaptığı 112 yılda çok sayıda coşmuş mahküm ve fikir suçlularını barındıran Tarihi Sinop Cezaevi, 2000 yılında sonradan müzeye çevrildi. Aradan sabık 20 yılda bölgede dark turizmine berenarı yardım sağlayıcı hapis, herhangi bir yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 2020 yılında ise Avrupa Birliği ile Ekin ve Turizm Bakanlığı’nca sağlanan 10,5 milyon euro ödenekle restorasyona makbuz. Tarihi Sinop Mapus, 2023 yılının ilk aylarında bakir yüzüyle ziyaretçilerine kapılarını açacağı belirtildi.

Yüzlerce yıl tersane namına kullanıldı

Sinop’un kebir tıpkısı liman kenti olduğunu vurgulayan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Sinop, Selçuklular marifetiyle fethedilmesiyle milletimizin ilk denizle tanıştığı diyar olmuştur. Sinop kalebent tıpkı şehirdir, Alanya kabil. Selçuklular yoluyla alınınca Karadeniz’e hakimiyeti dolayısıyla ilk tersanesi de burada kurulmuştur. Aslında cezaevimiz 1214’ten itibaren gemilik yerine faaliyete geçmiştir, bu gemilik hizmetini 1887 yılına büyüklüğünde sürdürmüş, 1887 yılından itibaren bile mahbes olarak kullanılmaya başlanmış ve 100 yıl dam kendisine kullanılmıştır. 1997’üstelik Ekin ve Turizm Bakanlığı’na devriyle beraber üstelik tıpkısı hapishane müzesi ve ören yeri namına kullanılmaya başlamıştır” diye niteleyerek konuştu.

Restorasyon proje ihalelerinin 2009 yılından itibaren başlandığını söyleyen Vali Karaömeroğlu, “2020 yılında de restorasyon yapım ihalesi yapıldı. İnşallah 2023 yılının önceki aylarında üstelik cezaevimizi ziyarete açacağız” şeklinde konuştu.

Yaşam alanına dönüşecek

Yaklaşık 10,5 milyon euroluk ayrımsız proje olduğunu belirten Ilbay Karaömeroğlu, restorasyonla gelişigüzel dam dirim merkezi halini alacağını belirterek, “İçeriğinde bin almanak tersanemizi yansıtan Denizcilik Müzesi olacak, Doğruluk Müzesi olacak, Ekin Nutuk Merkezi olacak. Musahabe galerileri, burada artan ünlü edebiyatçıların eserlerinin olduğu Danışma Literatür Müzesi, panellerin yapılabildiği benzeri dirim alanına dönecek” ifadelerini kullandı.

Share: