Tarihin arz büyük malumat sızıntısı

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Hong Kong gazetesi Sing Tao Daily ve Reuters News’in haberine bakarak, Çin’in Şanghay kentindeki amme güvenliği yetkililerinin bilgi tabanından 1 milyar kişinin ferdî bilgilerinin sızdırdığı ortaya bundan sonra.

Sing Tao Daily, bunu tarihin en nazik bilim sızıntısı adına aktardı. Yetkililer sızıntıyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken halkın çap olduğu belirtiliyor. Basında sâdır haberlere göre, “China Dan” adlı tıpkı internet kullanıcısı 30 Haziran’da milyarlarca beniâdem, bulunak, mevlit yeri, üzeri ve el telefonu numarası, sabıka kaydı ve milyarlarca tıbbi kaydı sızdırdı. İnternette yazdım, “Bu verileri 200.000 dolara satacağım” dedi. Ayrıca eski ahval ve ihbarcılarla ilişik bilgilerin dahi elinde olduğunu paylaştı.

YETKİLİLER SUSKUN

Çin Dışişleri Bakanlığı Matbuat Sözcüsü Zhao LijianJaoli Dien, “Bilmiyorum. Değerlendirme yapmaktan kaçınacağım” dedi. İlgili bilgiler bundan sonra çevrimiçi adına görüntülenemese da yetkililer, telefon dolandırıcılığına dikkat edin ve zatî bilgileriniz paylaşmayın şeklinde uyarılarda bulundu.

Bili ihlalleri yüzde 14 arttı

 

Twitter, Elon Musk’ın vukuf talebini akseptans etmeye hazırlanıyor

 

Malezya’da sav: Milyonlarca şahsi bilgi 10 bin dolara satıldı

 

Kullandığımız icraat hangi verilerimize erişiyor?

 

Share: