Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de (3)

FASIL TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, tıpkısı sıra programa süzülmek için geldiği Mersin Ağacı’üstelik Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) düzenlenen Tarım Fasil Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. Toplantıda, Vali Şanlı Hamza Güreşçi, Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil, AK Öğür Mersin Ağacı milletvekilleri Yüksek Cumhur Ölçüsüz ve Zeynep Gül Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı ile kisim temsilcileri birlikte düzlük aldı.

Türkiye’nin üretimde önemli tıpkı yere topluluk olduğunu kaydeden Nazır Kirişci, “Türkiye, 2002 yılına göre tarımsal hasılasını artırmış, üretim kabiliyeti bakımından dünyada 31’inci sırada olmasına karşın ürettiği katışık hasılayla 10’uncu sıraya oturmuş, Avrupa’da birlikte bir numara olan benzeri büyüklük. Bu, ülkenin zincir içerisinde kayran kayran beherglas bireyi amacıyla övünç edilecek bir hadisedir. Türkiye’nin üretim kabiliyeti noktasında dünyada saygın tıpkı talih olduğunu, yerinin küçümsenemeyeceğini vurgulamak istedik” dedi.’ARAZI ZENGİNİ DEĞİLİZ AMMA YEREY KAYBEDİYORUZ’Türkiye’nin 32 yılda bütün ekincilik arazisi varlığının yüzdelik 12’sini kaybettiğini vurgulayan Nazır Kirişci, “Türkiye’bile tarım arazisi varlığının yüzdelik 12’sini biz 32 yılda kaybetmişiz. Toprak zengini değiliz amma yer kaybediyoruz. O ahit buna bir intizam vermemiz gerekiyor. Gine tıpkı şekilde otlak alanlarını kaybediyoruz. 1989-2002 yılları ortada 140 bin hektar mera alanı kaybettik. Bunun adına kentleşme, bilinçsiz yapılaşma, endüstrileşme hesabına kullanılan alanlar deyin hangi derseniz deyin. Neticede bu alanlar gitmiş durumda. Kişi Bakanlığımızın mera ıslahı konusundaki çalışmalarına çabukluk vermesi hususu bizi mutlu etti. Bunu fethetmek, gereğini hesabına anlatmak bizim görevimiz. Biz iktidara geldiğimizde sulanabilir alanın yüzde 55’i sulanabilirken, deminden bu yüzde 80’lere çıktı. Yüzde 20 kadar bire bir bölüm kaldı. Bu bölümü de önümüzdeki yıllarda suya kavuşturacağız. 2003’ten bu yana su kaybının ve tüketiminin minimuma indirildiği projeleri uyguluyoruz” diyerek konuştu.Gıda, ekincilik, toprak, su, mera konularının vekillik olarak olmazsa olmazları beyninde düzlük aldığını kaydeden Nazır Kirişci, “Popülist politika peşinde değiliz. Hesaplıca akıllıca analizör üreteceğiz. Bugün hububatta, rüşvet ve buğdayda 4 milyon 400 bin ton düzeyinde aynı stokumuz var. Bu, ülkenin üreticilerinin ürettiğidir. 600 bin tonu eski yıldan devirdir amma hoşgörüsüz kalan 3 milyon 800 bin ton bu ülkenin ürettiği arpadır, buğdaydır. Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) benzeri Gestalt Bankasıdır. Stoklarında mülk bulundurursa TMO, kendine ve piyasaya yapılan seçkin çeşit operasyonlara cebin lüzumlu aksiyonları alır. Tıpkısı Türk Şekerin şeker piyasasını, Cilt ve Süt Kurumunun ten benzin piyasasına müdahalesi kabilinden” ifadesini kullandı.Icra Vekili Kirişci, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Iyelik gerçekten kullanma hakkını ayıracağız. Zat arazisinde, işletmesinde eğer 1 yıldan çok tıpkı faaliyette bulunmazsa biz ona şunu söyleyeceğiz; ‘Biz sana rayiç bir icar bedeli ödeyeceğiz.’ Orada bu üretimi, bu işi alim, genişlik yakındaki o köyde güçlü, o civarda mevcut bu faaliyetleri yürütenlere ‘Buyurun, kadın, yapın.’ diyeceğiz. Kimse ilgilenmezse dışarıdan birilerinin ilgilenmesini sağlayacağız.”

Share: