Telif Bürosuna 2022 yılında gelen 617 dosyanın yüzdelik 97’si düzenlenen çalışmalar neticesinde çözüme kavuşturuldu

Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Telif Bürosuna 2022 yılında mevrut 617 dosyanın kestirmece yüzde 97’si yürütülen icraat neticesinde çözüme kavuşturuldu.

Gelen 617 dosyanın 603’ü ise uzlaştırmacılar yoluyla nihayete vardırıldı. Çözüme munsap dosyaların yüzde 60’ı olumlu sonuçlanırken, yüzde 40’lık kısmına üstelik iddianame hazırlandı. Telif bürosu personelleri, yıl boyunca kaka ve şikâyetçi beyninde uzlaşmaya bitmek yerine bunaltıcı iş harcayarak 603 dosyada sonuca varmayı başardılar. Öncelikle zarara tutulmuş kişilerin zararlarını almak hesabına say tay tay arabası uzlaştırmacılar, bala evlerinde küsurat çocukların gelişigüzel çeşit ihtiyaçlarının karşılanması, rekiz dikimi, okulların boyanması, vakıflara servet bağışında bulunulması kadar topluluk yararına olan işlerde birlikte şikâyetçi ve kaknem beyninde ılımlı yolu bularak ortalık arasındaki sorunları giderdiler.

Yıl boyunca yaptıkları icraat üzerine bilgiler veren uzlaştırmacı Elif Mumcu, uyum sağladığı hırsızlık dosyasında ağaç dikiminde tarafların uzlaştığını belirterek, “biricik arakçılık dosyasında 2 sakil vardı, engelsiz cezaevinin bahçesi ağaçsız aynı alandı, oraya 30 civarlarında ağaç dikimi yaptırdık. Ayrımsız başka dosyada ise Akşar köyündeki Gençosman İlkokulunu çirkin burunlamak isteyince boyalarını alıp, okulumuzu boyadı. Canip bunu kabul ederken bir faydam olsun diye yapıyor Zılgıt dosyamız vardı onda birlikte sokak hayvanlarına çaça yardımında bulundu. Bu şekilde yardımlar oldu, normalde 300 liralık bir meblağ kortej konusuyken yan elan fazlasını vereceğini söyledi o şekilde ihsan yaparak, dosyayı nihayete vardırdık” diyerek konuştu.

Bir diğer uzlaştırmacı Ahmet Fırat ise ‘kadına cebin yıldırma’ dosyasında kıygın ile görüştüğünde yurtlarda küsurat torunlar üzere şüpheliyle 5 bin liralık uzlaşmaya varacağını söylemesi konusunda, şüpheliyle görüşerek Eş Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki yurtlarda mütezayit çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi için 5 bin liraya uzlaşmaya varıldığını ve dosyanın kapandığını anlatım etti.

Uzlaşmaya sızmak için ellerinden geleni yaptıklarını bildiren Fırat, “Çok çaba harcadığımız anlar oluyor, sırf uzlaşılsın dahi dosya mahkemeye kavrama etmesin diyoruz. Zat inatçıysa biz ne yaparsak yapalım fikrini değiştiremiyoruz. Bu sefer taraflarla uymak hesabına kilolu mücahede harcayıp bahis üzerine şahsı bilgilendiriyor, işin türel boyutlarına değiniyoruz. Zaman birlikte çok yetişkin cebin tarafa antlaşma veriyoruz, uzlaştırmanın mahiyetini anlamasına ahit vererek sorunu çözüyor, çözüme kavuşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda ayyarlık dosyalarının epey fazla olduğunu belirten Fırat, geçmiş etapta mağdurun zararını iletilmek hesabına icraat yürüttüklerini ifade ederek, mağdurun zararını giderme gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Fırat, zılgıt, taşlama, arakçılık dosyalarında ise ağaç dikimi, vakıflara, okullara, barınaklara dürü yapma konularında ortalık ortada uzlaşmanın liyakatli tıpkısı şekilde sağlandığını vurguladı.

Kamu yararını gözeten edimlerle cemiyet yararı ölçü hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini kaydeden uzlaştırmacı Bilal Durmuş, “Kişi öncelikle zat zararını sağlamak istiyor en çokça talepler o yönde geliyor. Uzlaştırmacı arkadaşlarla gelen talepler doğrultusunda akım ediyor elan sonrasında birlikte kamu yararına olacak yarayışlı işlerde ahenk yoluna gidiyoruz. Biz bile diyoruz güzellikle bu işi çözelim, nihayete vardıralım diyerek armağan yaptırma yoluna, ağaç dikme işlerine yönelerek hem taraflarla uzlaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada ünlülere hakaret edilmesi dosyalarında uzlaşmanın çok print gerçekleştiğine değinen Durmuş, “Toplumsal medyada eşhas yorum yapıyorlar, kendilerince taşlama etmediklerini düşünüyorlar ama yaptıkları yorumlarda hukuki yerine hakaret etmiş bulunuyorlar. Bu çeşit dosyalarda neva bulmak çok tahakküm. Galiba ücretlerle mağdurun avukatları bizlere geliyor ve şüpheliyle uyum yoluna gitmek istiyorlar. Kimi Zaman kamuya hayır işlemler dışında üstelik uzlaşma için giden mağdurlar oluyor” ifadelerini kullandı.

Içtimai medyada insanların tahrik edici, kışkırtıcı haberlere yorum yaparken benzeri kere elan düşünmesi çağrısında kâin uzlaştırmacı Ermiş Canaslan, “İnsanlar toplumsal medyada hakaret ettiklerinin farkında de değiller, kıymetlendirme yaptıklarını zannediyorlar amma içeriğine baktığımızda konu hakarete, tehdite kadar gidebiliyor. Artık insanlar vakit kaybetmeden ceza davasıyla kalmıyor, ahbaplık davası açmaya başladılar önceden tek bu büyüklüğünde kesif ünsiyet davası açılmazdı. Çıktı derhâl insanlar taşlama davası açabiliyorlar. O yüzden vatandaşlar henüz tetik davranmalı. Uzlaştırma işini uzlaştırmacılar olarak şöyle seviyoruz. Bizim gelişim yükümüz haddinden fazla çok, 100 dosyada diyelim 60 dosyada uzlaşmaya varmışmışız, bu emreylemek oluyor kim 60 dosya mahkemede görülmeyecek, Yargıtay mahkemelerine gitmeyecek anlamına geliyor. Bu 60 dosyadan uzlaştırma marifetiyle ayrılmak çokça domuzuna diyebiliriz” sözlerini kullandı.

Bununla birlikte uzlaştırmacılar, ahenk bürosunun çok fazla dosya çıkardığını, işlemlerin hızlıca yürütüldüğünü ve başarılı sonuçlara ulaştıklarını bildirerek uzlaşma oranını yüzdelik 60’lardan henüz yukarıya tart gayretin içerisinde olacaklarını söylediler. – BAYBURT

Share: