Terörden arındırılan Gabar’dan yer yağı fışkırdı

Şırnak’ta Gabar Dağı’nın terörden alındırılmasının peşi sıra yapılan aramalarda adeta yer yağı fışkırdı. Bölgede açılan 14 kuyudan günde averaj 5 bin varil yer yağı çıkarılıyor.

Terör örgütünün sunu yüce tahaffuz bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda asayiş güçlerinin azimli terörle mücadele operasyonları sonucunda mıntıka terörden temizlendikten sonradan saha altındaki zenginlikler bile ortaya çıkarıldı. Adını şehit bomba imha uzmanı Adlar Çevik’ten düzlük bölgede 2019 yılında yer yağı kontrol çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 2020 yılında yer yağı buldu. Yer Yağı sahasındaki 14 kuyuda icraat bitmeme ederken, averaj günce 5 bin varil yer yağı üretimi yapılıyor. Mütezayit kuyu sayısı ile alay malay günlük üretimin 10 bin varilin üzerine çıkması bekleniyor. Şırnak’ta 9 Antrakt 2019’da imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda şehit düşen Astsubay Esma Çevik’in adı ise petrol sahasında yaşatılıyor.

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede kâin petrolden kıran sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde kâin petrolün hem bölgeye hem dahi büyüklük ekonomisine iri ulama sağlayacağını ifade etti. Köy sakinlerinden Hakan Vural, “Bundan 3 sene geçmiş Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada yer yağı çıkacağına. Tedricen mevrut nazik makineler, mevrut ekipmanlar, burada yapılan dosdoğru ve itinalı çalışmalardan ortalık 3 yıl üzere bodur bire bir sürede haddinden fazla pir ve birinci sınıf benzeri petrol bundan sonra. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi faal ve hizmet veriyor. İnşallah geçenlerde 80’a büyüklüğünde çıkma kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz amacıyla, ilimizin kalkınması üzere, ülkemizin bekası amacıyla haddinden fazla sunturlu bire bir proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin hangi kadar iri olduğunu, süper bire bir sakil olduğunu tıpkısı elan öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize kılıklı hayırlı olmasını diliyorum” dedi. – ŞIRNAK

Share: