TESK Umumi Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin temas bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.” dedi.

Programlara akmak amacıyla Hakkari’ye mevrut Palandöken, Ilbay ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı ziyaret etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki oda başkanlarıyla bir araya mevrut Palandöken, kentin 10 yıl öncesine bakarak haddinden fazla değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının print ama insanının merhametli ve inanlı olduğunu belirten Palandöken, Hakkari’nin tabii güzelliklerinin yanında madenlerinin birlikte ekonomiye katkı sunacağını tabir etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin sunma şanlı özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, temiz doğası var. Burası kendi kendine tabiatıyla ki ehliyetli imkânsız. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız ama konfederasyon adına dahi biz buranın eksiklerini cezbetmek için desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Kasaba iller bile sizi serbest bırakmaz. Konfederasyon kendisine kente vacip desteği sunmaya bitmeme edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin seçme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına yardım sunacağız.’

Zincir marketlerin kente gübür ve taşımalık dışında ayrımsız öz bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın de yapabileceğini aktaran Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Tığ içeride bu ticareti yapan insanlarız. Alelhusus bu tür özel bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan ticaret ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın üstelik buranın esnafı öz ticaretini idame ettirsin. Kişi ürününü bol pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilişkin de koskocaman unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene önce birlikte halı ve kilim işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal birlikte o günkü baldı. Bunlar buranın meşhur ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız haddinden fazla koca. Hakkari’nin birçok alışılmadık işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Muharrem Tekin birlikte ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının fazla olmasının hasis esnafı hırçın etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Tekin, “Hat ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli bile haddinden fazla faziletli bir konumdayız. Hakkari kendisine bu konumumuzu haddinden fazla aşkın kullanamıyoruz. Üç çizik kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin tutya madeni rezervinin arz aşkın olduğu diyar ama bu madeni olmamış yerine çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten bilahare fiyat farkıyla geri alıyoruz. Bunun nedeni üstelik burada tıpkı eroin pres tesisinin olmaması. Hakeza aynı pres açılırsa nahiye ekonomisine ve istihdama çok kırıcı yardım sağlayacak.” diyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Bilgili, TESK Genel Başbuğ Vekili Hisse Senedi Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Ayvaz Kalpgâh ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan üstelik haremlik etti.Share: