THY’den aktarmasız kendisine alınan bilet, Yeni Zelenda yolcusunu kıygın etti

THY’den aktarmasız adına alınan bilet, Yeni Zelenda yolcusunu mağdur etti

Cem Yurtseven:

“THY yetkilileri suçu, evvel acenteye, sonradan bana, bilahare dahi Çin albeni yollarına attı”

Avukat Felç Mutluer:

“Bu yaşadığı manevi zararlar sebebiyle da tazminat rica ettik”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’den Yeni Zelanda’ya müracaat etmek üzere THY’den tayyare biletinde yaşadığı para aktarımı probleminden kıran Tayvan’dan izansız kaçmak zorunda küsurat Toplama Yurtseven, “Gidiş-aktarılma biletiyle 40 bin TL’ye mümasil tıpkı zararım oldu” dedi.

Eskişehir’den çalışmak amacıyla Eskimemiş Zelanda’ya gitmeye değişmeyen veren ve vize işlemlerini işleyen Çokluk Yurtseven, tıpkısı acente aracılığı ile Türk Hava Yolları’na ait benzeri uçaktan bilet aldı. Son Teşrin ayında gerçekleşecek uçuş amacıyla transfer vizesi olmadığı için özellikle transit bilet rica fail Yurtseven, acente ve THY ile tekraren musahabe gerçekleştirdi. Namına, uçağın hemen Tayvan’birlikte sâri indirip bindireceği, Avustralya’da ise mahrukat ikmali amacıyla durduktan bilahare Eskimemiş Zelenda’ya gideceğinin söylenmesiyle yola çıkan Çokluk Yurtseven, peş peşe yaşadığı olumsuzluklarla neye uğradığını şaşırdı. Avustralya’da uçuş olmaması amacıyla hele talepte kâin Toplama Yurtseven, satın almış olduğu bilette yazmayan ayrımsız aktarmayla karşılaştı. THY ile Çin gelgel yolu şirketinin eş uçuşunu kullanan Yurtseven, Tayvan’a indikten sonradan uçağa esasen binemeyeceğini öğrendi. Tayvan’daki yetkililer marifetiyle ülkesine dönmediği takdirde sığınmacı kampına götürüleceğini öğrenen Toplama Yurtseven, onulmaz şekilde bölüm bileti alarak Türkiye’ye kalın kafalı döndü. Yaşadığı olayla gelişigüzel 40 bin teklik maddesel kaybın yanında iş aksamasıyla yüz yüze mütezayit Yurtseven, kalın almayan THY’ye karşı hakkını türel yollarla arayacağını bildirdi.

“THY bindi ekibi, uçağımın Tayvan’dan doğrudan adına Yeni Zelanda’ya geçeceğini söyledi”

Arkadaşının tavsiyesiyle tayyare biletini tekraren arama ederek THY ve acente ile irtibata geçtiğini ancak ısrarla namına aktarmasız uçuş denildiğini belirten Toplama Yurtseven, Tayvan’bile yaşadıklarını anlattı. Mülteci kampına götürülmemek üzere ülkesine kafasız döndüğünü tamlayan Yurtseven, “Emek vizem çıkmıştı ve gitmek için Eskimemiş Zelanda’ya gidecektim. Hayatımda ilk kez uçacağım amacıyla falsolu bilet almamak maksadıyla tıpkısı acente vasıtasıyla bilet kabul etmek istedim. Eskişehir’birlikte bir acenteye seyahat bileti almak için gittim. Kendilerine Yıpranmamış Zelanda vizem olduğunu, Avustralya aktarmasız bilet istediğimi söyledim, zira Avustralya transit geçişlerde Türk vatandaşlarından vize istiyordu ve benim Avustralya transit vizem yoktu. Kendileri bana Tayvan aktarmalı ayrımsız bilet sattılar. Biletin üstünde üstelik bir tane para aktarımı noktası Tayvan gözüküyordu. Türk Hava Yolları ile Tayvan’a gideceğim, Tayvan’dan de Çin albeni yolları ile Yıpranmamış Zelanda’ya geçecektim. THY ve Çin kuma uçuşuydu. Seyahatime 1 devir kaldığında arkadaşımın önerisi üzerine biletimi benzeri de Çin albeni yollarının sitesinden arama ettim. Arama ettiğimde uçağın Avustralya’birlikte aynı aktarması daha olduğunu öğrendim. Çabucak THY’yi aradım. Telefondaki yetkililer bana anca tıpkısı aktarma noktasının gözükmediğini, uçağımın Tayvan’dan direkt olarak Yıpranmamış Zelanda’ya geçeceğini söylediler. Ego güvenemedim, acenteye gittim. Acente THY’ye mail attı. THY destek ekibi acenteye; uçağın Avustralya’de yakıt ikmali üzere duracağını, eğreti indirip bindirmeyeceğini, bire bir baskı olmayacağını söylediler. Ben de bu aklan istinaden uçağa bindim ama Tayvan’de Çin gelgel yolları yetkilileri eliyle bir ahir uçuşa alınmadım. Zira uçağın Avustralya aktarması varmış ve bulaşıcı iniş binişi olacakmış. Bu sebeple kesinlikle uçağa alınmayacağım söylendi. Çabucak ülkeme idraksiz dönmezsem Tayvan’dahi pasaport polisi aracılığıyla sığınmacı kampına götürülüp sorguya çekileceğim söylendi. Ben birlikte başıma tıpkı şey gelmemesi üzere aceleyle ülkeye köylü döndüm” dedi.

“THY yetkilileri suçu, ilk acenteye bilahare bana, bilahare dahi Çin gelgel yollarına attı”

Yaşadığı olayın arkası sıra kestirmece maddesel kayıpla birlikte iş kaybı ve yekdiğeri ardına gelen mağduriyetlerden etraf şikayetçi olduğunu tamlayan Yurtseven, “Bu süre süresince azimet-çevrim bileti, konaklama ve gelişim kaybım oldu. Acenteye durumu anlattığımda, ‘Bizle alakası yok, bizim sattığımız sistemde birlikte o para aktarımı noktası gözükmüyor. Bizim sistemde bile o transfer noktası gözükmüyor, THY’nin suçu’ dediler. THY’yi aradım vurdumduymaz ihbariye oluşturdum, 1 hafta uğraştım. Kendileri da hiçbir şekilde yüklülük almadılar. Suçu ilk acenteye sonradan bana, bilahare dahi Çin albeni yollarına attılar. Benzeri şekilde mağdur olan ben oldum. Bu uçuş THY ve Çin gelgel yollarının kuma uçuşu, maliyet paylaşımı uçuşu. THY’nin Çin hava yollarından malumatlı olmaması cins değil. Benim hep telefon kayıtlarım, büyün maillerim, kâffesi elimde iddia kendisine duruyor. Bana tek şekilde Avustralya aktarmasından bahsedilmedi. Ben bu konuda türel proses başlattım. Hem acenteden hem da THY’den şikayetçiyim” diye konuştu.

“Bu yaşadığı manevi zararlar cihetiyle birlikte ödence kâm ettik”

Mağdurluk ruhlu Çokluk Yurtseven’in kayıplarının karşılanması için türel sürecin başlatıldığını tamlayan Avukat Katre Mutluer ise şu ifadeleri kullandı:

“Müvekkilimin uğradığım kimi zararlar var. İlk yerine uçak biletinin yanması cihetiyle yakalanmış olduğu zarar, Tayvan’a gidip orada düşüncesiz Türkiye’ye dönmesi sebebiyle verdiği uçak bileti ücretini istedik. Bir zamanda müvekkil bir traksiyon dahilinde gittiği, Kullanılmamış Zelanda’dahi aynı otel tuttuğu üzere onun konaklama ücretini bile istedik. Bunun dışında müvekkil şu anda ayrıksı tıpkısı gelgel yolu şirketiyle Kullanılmamış Zelanda’ya gitti. Bu sebeple arada seviye farklarından kaynaklı evvel ve ikinci uçuşla beyninde fark çıkıyor. Bunların dahi tazminini istedik. Bunun dışında müvekkilim haddinden fazla tafsilatlı aynı pervaz süreciyle Tayvan’dan et kafalı Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldı. Bire Bir zamanda orada bire bir aksiyon planlaması vardı ve o isim sekteye uğradı. Bu yaşadığı manevi zararlar cihetiyle da ödence murat ettik.”

Share: