“Tığ Aynı Takımız Projesi” değişik kültürlerden aileler ve çocuklarını dost yapıyor

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının “Tığ Aynı Takımız Projesi” kapsamında tıpkısı araya gelen Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem gelişigüzel domuzuna ant geçiriyor hem üstelik bakir dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Eğitim Araştırma ve Eş Güdüm Genel Müdürlüğü aracılığıyla hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin değişik yerlerinden 24 devlet eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 44’er gence, durma ettikleri illerde 14 hafta boyunca spor ve sosyal uyum eğitimi verildi. Daha sonra iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Sazak Akkum Gençlik Kampı’nda dinlenme kampı yaparak, birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Ardından öğrenci ve velilerden oluşan 70 nefis Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü personeli tarafından aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle bacanak olan iki kentin öğrenci ve velileri, Kastamonu Deneyimsizlik Merkezinde, ilişik evlerinde mütezayit dallar amacıyla baş başa verip bez süt kuzusu yaptı.

“Bu proje bakir arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan gelen velilerden Emine Yıldırım, AA muhabirine, etkinliği çok manalı bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Saika, “Seçkin sabahleyin ‘Acaba zaman ne göreceğiz?’ diyerek ateşin ve işlek şekilde uyandık. Pir tıpkısı etkinlik, oğlum üstelik ego de haddinden fazla mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Mersin’deki kampta Kastamonu’dan rüfeka edindiğini tamlayan Saika, “Başta tedirginmiş ama ayrılırken ağlamışlar. Burada de Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Çokça pir yoldaş olduk.” diyerek konuştu.

Urfa’dan mevrut öğrencilerden Muhammed Garaz Koyuncu de Mersin kampından bilahare ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler birlikte eğleniyoruz. Bu proje yıpranmamış arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar da içtimai olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Muazzez Yıldızoğlu ise projenin çokça uyumlu ve heyecan donör olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diye niteleyerek konuştu.

İmran Özdemir bile Kastamonu’üstelik Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları üzere mutlu olduklarına bel ederek, “Çocukların farklı kültürden değişik insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, münezzeh güveninin gelişmesi açısından mebzul bir proje. Takkadak çocuğum değil biz birlikte eskimemiş dostluklar edindik.” dedi.Share: