TPAO Umum Müdür Yardımcısı Tiryaki: Boruları önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz

ZONGULDAK’ın Çaycuma ilçesinde, Karadeniz’üstelik mevcut natürel gazın karaya yokuş noktası olan Filyos Limanı’nda düzenlenen icraat için mütekellim Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, borularda akıbet aşamaya geldiklerini belirterek, “Çabucak 1 boru değil; 3 borazan çekilecek; 1’i kablolar, 1’i dialkol, 1’i dahi gaz hattımız için. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” dedi.

TPAO Umum Müdür Yardımcısı Tiryaki, Çaycuma’nın Filyos Limanı bölgesinde hesaplı çalışmalar için bilgelik verdi. Filyos’un, Karadeniz’de kâin 540 bilyon metreküplük tabii gazın karaya çıkış belgesi noktası olduğunu tamlayan Tiryaki, “Çalışmalar, serencam yordam devam ediyor, programlarımız çerçevesinde bitmeme etmekte. Gazımızın 2023 yılının önceki çeyreğinde gelmesi üzere elimizden mevrut gayreti gösteriyoruz. Şu anda deniz tabanında ve karada çalışmalarımız korkulu tıpkısı şekilde devam etmekte” dedi.

‘GEMİ, ÇOK ÖNEMLİ AŞAMAYI YERİNE GETİRECEK’Saf gaz kuyuları ile karadaki cerrahi müdahale merkezi arasında kordon boyu hattı olarak rapor edilen ‘umbilical’ sistemleri dip denizde serecek ‘Seven Arctic’ gemisinin haddinden fazla geçenlerde çalışmaya başlayacağını kaydeden Tiryaki, “Gemi, haddinden fazla kebir aynı aşamayı yerine getirmiş olacak. Denizin tabanındaki kuyular ile karaya ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekecek. Bu esasta 16 santim çapında büyük bir kablo. Bu kablonun içerisinde 4 devam neşelilik kablosu, yedekleri ile bu arada hidrolik hatlar, kimyasal hatlar, fiber optik kablolar geçmekte. Aslında bu cıvıltı kablosu ile altta bulunan vanaların ve zindelik ile etkin sistemlerin beslemesi burada yapılacak. Hidrolik hatlar; genel kuyu emniyeti amacıyla kullandığımız vanaların, valflerin açılmasını sağlayacak kimyasal hatlar ve boru içerisinde oluşabilecek korozyon üstüne bizlere yararlı olacak. Fiber gözlükçü kablolar ise önümüzdeki periyot haberleşmeyi ve bilcümle engin komuta otomasyon sistemini kontrol edecek. Çok kompleks ayrımsız sistem. Bu sistemin devreye alınmasında sunma heybetli hamle; bu ‘umbilical’lerin çekilmesidir” diye niteleyerek konuştu.Tabii gazı karaya taşıyacak boru yolu ile ilgilendiren bile hikmet nâkil Tiryaki, “Yemeden Içmeden 1 boru değil; 3 boru çekilecek; 1’i kablolar, 1’i dialkol, 1’i bile gaz hattımız üzere. Borular, izlence çerçevesinde bitmeme ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” dedi.YÜKSEKOKULA 55 ÖĞRENCİ ALINDI

Katıksız gazı karaya duyurmak amacıyla hem liman sahasında hem da denizde devam eden çalışmaların birlikte TPAO yerine toplumsal ağırbaşlılık projeleri de hayata geçirdiklerini anlatan Tiryaki, “Bülent Ecevit Üniversitesi adı altında Çaycuma Iz Yüksekokulu’nun açılması ve bu sene buraya ilk kez 55 mektepli aldık. Bunlar gerekli eğitimini tamamladıktan sonraları kişi ihtiyaçlarımızda iri bir çoğunluğunu kullanacağız. Özellikle burada yetişecek nitelikli personel, bizim amacıyla serencam merhale şanlı. Bu haddinden fazla şişman tıpkı proje. Özellikle Zonguldak sınırları içerisinde bitmeme eden ve sonuçlandığı zaman kente iri ayrımsız değer katacak proje. İnşallah seçme şey önümüzdeki dönüş dimdik ve filinta tamam” diye konuştu.

Share: