TR82 Bölgesi Nahiye Planı, çalışmalarının geçmiş aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Toprak Planı, çalışmalarının evvel aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Nahiye Planı İl Çalıştayları tamamlandı

KASTAMONU – TR82 Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı hazırlık çalışmalarını tay tay arabası Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı, Çankırı, Sinop ve Kastamonu, illerinde diyar çalıştaylarını tamamladı. Genel Sekreter Dr. Serkan Tendürüst, Havza planı çalışmalarına başladıklarını belirterek, hazırlayacakları planın ati 5 almanak sürede Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri için kalkınma amaçlı bir öğün haritası olacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Bölge Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Yıldız Rum Kalkınma Ajansı tarafından 27 Haziran’de Çankırı’de, 29 Haziran’bile Sinop’ta yapılan il çalıştaylarının sonuncusu Kastamonu’de gerçekleştirildi.

TR82 Bölgesi Nahiye Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ancak yeğin afeti dolayısıyla ertelenen Kastamonu Kesim Planı İl Çalıştayı, bölgedeki kamu kesimi, özel sektör ve sivil topluluk kuruluşlarının katılımıyla Ajansın Hizmet Binasında yapıldı.

Katılımcı yaklaşımla ölçülü icraat çerçevesinde oluşturulan 7 ustalık (Soylu Erki Göstergeler, Rekabet Gücü ve Yatırım Ortamı, Nüfusun Umumi Durumu ve Beşeri Anamal, Sosyal Kalkınma, Yaşam Kalitesi, Erişilebilirlik ve Enfrastrüktür, Natürel ve Tarihi Değerler, Firez, Turizm, İklim Değişikliği ve Belde – Kıran Riskleri ve Ekincilik ve Kırsal Kalkınma) masada aynı araya gelen katılımcılar, konularına ilgilendiren fikirlerini ortaya koydu. Bölge planına daha çok görüşün yansımasını keşfetmek için “Aut Paydaş Anketi” bile düzenleyen KUZKA, buradan ati fikirleri da bölge planına yansıtmayı hedefliyor.

“Yaptığımız çalıştay ile kâin sorunlara hal önerileri getirmeyi planlıyoruz”

Kuzey Küçük Asya Bölgesi’ndeki bulunan sorunları ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, kâin potansiyelin kullanılabileceği ayrımsız mıntıka planının oluşturulması üzere hazırlık çalışmaları yürüttüklerini tamlayan KUZKA Umumi Sekreteri Dr. Serkan Dinç, “Bugün Kastamonu’üstelik el çalıştayı gerçekleştiriyoruz. 7 şerha tematik masada çalım ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ilgili konu başlıkları çerçevesinde çözüm önerilerini, izlence ve proje önerilerini sunuyorlar. Kesim planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonraları art ölçekli aynı tasrif. Bu sene yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı aracılığıyla hem lehçe gelişme ulusal stratejisi hem da kesim planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde havza planlarının uygulaması hazırlık çalışmaları kalkınma ajansları marifetiyle yürütülüyor, Bakanlığımız birlikte bu çalışmaları koordine ediyor. Üç ilimizde bile mıntıka planıyla müteallik yaptığımız çalıştaylarımızın sonuncusunu bugün Kastamonu’bile gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Çalışmaların neticesinde yılsonuna büyüklüğünde nahiye planın taslağının oluşturulacağını belirten Genel Sekreter Güre, “Gene bir il çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde çıkan somut önerileri esasen bir istimara imkanımız olacak. Yapacağımız çalıştay akabinde üstelik mevrut öneriler doğrultusunda plan metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bile taslak metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında bile bölge planının Reisicumhur onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Biz de çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

Toprak Planı ile 3 ilin Kalkınma Gayeli Kez Haritası Oluşturuluyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin kalkınma amaçlı ayrımsız öğün haritası oluşturulduğunu rapor fail Gailesiz, “Bölge planları, bölgede bulunan illerin kâin potansiyelleri ile sorunlarının çözümüne müteveccih tıpkısı yol haritası içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları net ayrımsız şekilde sınırlı ve bunlar mıntıka gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dair politikalar üretecek şekilde hazırlanmaktadır. Biz de hazırladığımız nahiye planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 almanak dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu kesim planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda bile lüzum kalkınma ajansı adına bizler lüzum dahi özge kurum ve kuruluşlar çalışmalarını buna ahenkli bire bir şekilde gerçekleştiriyor olacaklar. Bu anlamda toprak planları önümüzdeki 5 yıla ışık tutaç aynı mücahede olduğunu düşündüğümüzde oldukça önemli bire bir emek” ifadelerini kullandı.

“Kesim Planı Bölgenin Potansiyelini Daha Etkili Kullanmamızı Sağlayacak”

İdareciler yerine üzerlerinde çalıştıkları konuların muvaffakiyetli bire bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla reçetenin çok sağlam olması gerektiğinin altını çizen Vali Avni Şarap ise, şöyle konuştu: “Bu dahi çok mebzul planlama ile gerçekleşir. Çok ferah planlama birlikte sahada bu aksiyon amacıyla baş yoran, o bölgede ateş parçası eksperlik alanlarına giren konulara hakim, çokça dolgunca çözümleme eden insanların üretmiş olduğu politikalar ile gelişir. Sahada uygulayacağınız ne büyüklüğünde çokça olursa olsun, onlara uygulayacağı politikaları çok bol aktarmanız ve politikaların da bölgeyle de çok iyi uyuşması geçişsiz. Türkiye’nin çok domuzuna ayrımsız hafızası var ve çok birinci sınıf büyümüş herif gücü var. Bu kayırıcı gücümüzü, geçmişimizdeki tecrübemizi kâin dünyadaki konjonktürü çokça dolgunca okuyarak, ülkemizin ve özelde de bölgelerimizin ihtiyaçları ve taleplerini, imkanlarını, potansiyelinin evirileceği aşamayı birlikte çok iyi analiz ederek bunları birleştirerek planlamaya bağımlı tutarsak inşallah bizler dahi bundan sonraki süreçte çap, budun namına neler yapacağımızı bilen, bunun üzere hazırlıklarını, planlarını yapmış ihtişam ve mahirane namına yolumuza devam ederiz”

Kastamonu’nun seçkin alanda bünyesinde dokunaklı anlamda potansiyel bulunduran tıpkı coğrafya olduğunu nâkil Vali Çakırdoğan, şunları kaydetti: “Bunu anlatırken adam sevinçli bir şekilde konuşuyor zira her konuda bahsedeceğimiz imkan ve yetenek var. Tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme, spordan sahile seçkin konuda bünyesinde nazirsiz imkanlar barındıran tıpkı coğrafya. Bu coğrafyada biz idarecilere sakıt sunu muhteşem görevlerden tıpkı tanesi bile elimizdeki bu imkan ve kabiliyetleri makul bir şekilde hazırlayıp planlamak. Bu dahi Kastamonu özelinde siz kızıl arkadaşlarımızın özelikle sivil topluluk kuruluşların andıran bandaj ve desteğiyle özelikle bu yörenin insanlarının, bu işe mir yoran insanların analizleri, yorumları, önerileri bizim açımızdan serencam etap heybetli.”

Açılış konuşmalarından sonraları Kastamonu’daki amme, özel sektör ve sivil sosyete kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tematik masa çalışmalarına geçildi. Bütün 7 tematik masada Kastamonu’ya ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri ele makbuz. Eksperlik alanlarına göre tematik masalara ayrılan katılımcılar belirlenen konularda ilin sorunlarını masaya yatırdı. Elan sonra katılımcılar yoluyla sorunlara ilişik sunulan hal önerileri bire bir tabloda birleştirildi. Tematik masa çalışmalarının tamamlanması sonrasında ise sorunlar ve çözümlere ait katılımcılardan elde edilen veriler toplantı tutanaklarına işlendi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR82 Bölge Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde mülk çalıştayları, vadi çalışmaları ve masa başı araştırmaların tamamlanması sonrasında taslak mıntıka planı hazırlanacak. 2024-2028 Yılı TR82 Kesim Planı’nın 2023 yılının önceki yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.Share: