Trump’ın evinde çok sayıda “adsız belge” bulundu

Bozuk ÇAKER Başkanı Donald Trump’ın evinde çok sayıda “bilinmez belge” bulundu. Trump, Çaşıtlık Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği üzerine soruşturmaya alındı.

Federal Sormaca Bürosu (FBI), Eski ÇAKER Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinde yaptığı aramada, bazıları çokça belirsiz namına etiketlenen 20 kutudan çok eşyayı ele geçirdi. Pazartesi günü Trump’ın Florida’daki evinde arama işleyen FBI ajanları, bazıları çokça bilinmedik kendisine işaretlenen toplamda 11 zümre adsız sansız belge ele geçirmenin yanında bazı öğelerin savunma bilgileriyle ilgilendiren olduğunu ortaya koydu. Kaynaklara bakarak, 11 ayrı bilinmez doküman setinden 4’ünün haddinden fazla muamma olarak 3’ünün adsız olarak işaretlendiği belirtildi. FBI ajanları vasıtasıyla Trump’ın evinde düzenlenen arama emrine bakarak Trump, Espiyonaj Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği üzerine, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının namevcut edilmesiyle ait munzam tüzükler amacıyla cezai anket altına makbuz. Trump’ın mülkünden elde edilen doküman envanteri ortada bire bir seri ışık ve halk yazısıyla merkum rütbe ve Fransa Reisicumhur Emmnuel Macron ile ilgilendiren materyalleri içerdiği belirtildi.

“Millî güvenliğimiz üzere bir risk”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Âdem Schiff, Mar-a-Lago’da mevcut belirsiz belgelerle ilişkin yaptığı açıklamada, “Raporlar doğruysa ve bu vesaik ortada düz alıyorsa, hükümetimizin sahip olduğu bildirme faziletli düzeyde bilinmedik bilgilerden bazıları bu departmanın ve FBI’ın sebep hakeza tıpkısı aşama attığı için çok öz açıklayacaktır” dedi. Schiff, “FBI’ın daha ilk bu belgeleri sakıncasız tıpkısı yere götürmeye çalıştığı anlaşılıyor, fakat Trump tamam yerine işbirliği yapmadı. Hakeza tıpkısı sınıflandırmaya ait bilgilerin tehlikesiz sıfır ayrımsız yerde bulunması seçkin çevrim millî güvenliğimiz için bire bir risk oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

FBI, bu hafta başlarında Trump’ın Florida’da saha alan Mar-a-Lago’daki mülküne yeğin yaparak kontrol emrinin soruşturmanın Çaşıtlık Yasası’nın ihlallerini içerdiğini belirtmişti. KÖLE Hazar Yargıcı Bruce Reinhart aracılığıyla verilen ve Başsavcı Merrick Garland eliyle onaylanan kontrol emri, FBI ajanlarına, Casusluk Yasasını ve Obstrüksiyon Yasasını ihlal ettiğine dayalı argüman oluşturabilecek materyallere halk koyma yetkisi vermişti. Trump esbak yaptığı aynı açıklamada, belgelerin yayınlanmasına karşı çıkmayacağını söyleyerek, “Belgelerin yayınlanmasına alın çıkmayacağım. Bu belgelerin derhal yayınlanmasını isteklendirme ederek benzeri kadem daha ileri gidiyorum” demişti.

Öte yandan Florida’daki hâkim, Trump’ın eş baskınında beğenilen arama emrini kaldırdı.

Trump’ın Florida eyaletine vabeste Palm Beach’teki evinin geçtiğimiz günlerde FBI tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aranmasının ardından BENDE Doğruluk Bakanı Merrick Garland marifetiyle yapılan açıklamada, “Federal yasa, şu anda aramanın temeli hakkında daha fazla teferruat vermemi engelliyor. Ancak bilmenizi istediğim noktalardan biri, bu konuda arama emri çıkarılması kararını bizzat onayladığımdır. Büro böyle ayrımsız kararı zahmetsiz almıyor” ifadeleri kullanılmıştı. – WASHINGTON

Share: