TÜBİTAK Başkanı Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Bili ve Konferans Merkezi’ni mülakat etti

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Veri ve Laf Merkezi’ni konuşma etti.

Evlek, mülakat sonrası, iklim konusunun cemi dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, iklim üstüne öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Mandal, “Programın asıl amacı 5 dönem süresince hem Dumlupınar BİLSEM’birlikte aldıkları terbiye akabinde de sahada değişik alternatif yenilenebilir erke kaynakları üzerine durumunda ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda hemen Türkiye’nin değil dünyanın arz oylumlu gündemi olan abuhava değişikliği konusuna birilerinin çözüm bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Mandal konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda hangi eyvah kim mukteza önlemler alınmazsa ilerde abuhava göçmeni oluşturabilecek aynı mevki noktasında. Amma gençlere, öğrencilere, hal önerilerine baktıkça ben bundan geleceğimiz açısından yani vakit kaybetmeden bizim için değil, özellikler gelecek nesiller açısından balaban ayrımsız rüya görüyorum. Bu umudu elden burada değil Türkiye’nin herhangi bir durumunda musahabe ettiğimiz devir bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta evvel bilcümle Türkiye’den mevrut gençlerle 81 ilden gelen gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: