Tunceli’de 20 milyonluk hastalıklı: 300 kişiyi yöntemsiz mütekait etmiş

Tunceli’bile 20 milyonluk tutkun: 300 kişiyi yolsuz yöntemsiz zahmetli etmiş

Tunceli’de tefecilere yönelik işler: 6 tutuklama

TUNCELİ – Tunceli’de yeni yıl öncesi faizcilik operasyonu gerçekleştirildi. Faaliyetler çerçevesinde gözaltına alınan 6 dirilik tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tunceli Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Mücadele Idarehane Müdürlüğü Cumhuriyet Altını Başsavcılığından alınan soruşturma izninin arkası sıra tefecilere yönelik 6 zaman süren himmet gerçekleştirdi. Düzentileme çerçevesinde ilde ve az dışında bulunan tahminî 300 kişinin Sosyal Asayiş Kurumunda çalışan tıpkısı görevli aracılığıyla yolsuz şekilde emekli edildiği, şahsın bu şekilde 20 milyon teklik cılız gerçekleştirdiği ortaya çıkarıldı. Çalışmanın alanını derinleştiren KOM ekipleri, zayıf ile ilgilendiren Tunceli, Elazığ ve İstanbul’de 20 şüpheliyi tayin etti. 18 kaknem senkronik yapılan operasyonla gözaltına alınarak Tunceli’ye getirildi. Şüphelilerden 6’sı çıkarıldıkları mahkeme vasıtasıyla tutuklanırken, 4’ü ise adli taharri üzere azade bırakıldı.

Usulsüz emeklilikten 20 milyon liralık tutkun

Tunceli Güvenlik Müdürlüğü KOM Şubesi yoluyla gerçekleştirilen çalışmada, 2018-2021 yılları arasında ilde ve mahdut dışında mevcut kâh şahısların SGK’üstelik müteharrik ayrımsız vazifeli eliyle yöntemsiz şekilde emekli edildiği belirleme edildi. Tekaüt edilen tespitli şahısların 300 civarında olduğu belirlenirken şahsın alınan ifadesinde bu suçu 2010 yılından bu yana bitmeme ettirdiği, galiba ayrımsız süre süresince elde ettiği haksız kazancı bahis kadar ortamlarda kaybedip birçok şahsa borçlandığını söylediği belirtildi. Şahsın, borçlanmayı kapatmak için tefecilerin eline düştüğünü ve yaklaşık 20 milyon lira algın gerçekleştirdiğini birlikte itiraf ettiği öğrenildi.

Banka transferlerine fasulye, nohut, bal ve gayda peyniri şeklinde açıklama yazmışlar

KOM ekipleri, çalışmalarını derinleştirerek Tunceli, Elazığ ve İstanbul’dahi olayla ilgili 20 şüpheliyi tespit etti. Düzenlenen senkronik operasyonla 18 şüpheli yakalanarak Tunceli’ye getirildi. Şahısların alınan ifadesinde faizcilik olaylarını peçelemek için ilde angın olan fasulye, nohut, bal, tulum peyniri şeklinde vezneci transferi açıklama kısmında şifreleme yapmaya çalıştıkları tespit edildi. Şüphelilerin ince süre gerçekleşen bu eylemleri sonucunda etraflarına ürkmek salarak bazen işyerlerinin sahipleri ile kuma oldukları, hiçbir işleri olmamasına karşın aylık gelirlerinin 30 bin liralık civarında olduğunu belirttikleri, yurtdışında yaşayıp Türkiye’birlikte çalışmamasına rağmen yöntemsiz tekaütlük işlemleri üzere para gönderen şahısların olduğu dahi belirlendi.

Şahısların tevakkuf ve işyeri aramalarında 2 milyon teklik, tabanca, hüccet ve dekontlar ele geçirildi

Gözaltına alınan şahısların ikamet ve gelişim durumunda yapılan aramalarda ruhsatsız tabanca ve fişekler, haddinden fazla sayıda meşbu ve gereksiz hisse senedi, borçlandırdıkları şahıslara ilgilendiren evraklar, banka dekontları, yolsuz yöntemsiz yollarla kesilmiş faturalar ve tahminî 2 milyon liralık mülk ele geçirildi. Tunceli Güvenlik Müdürlüğü ÇIFTLIK Şubesi’nde ifadeleri alınan kaka şahıslardan 7’si buradaki ifadelerinin ardından azade bırakılırken 11 sakil adliyeye çıkarıldı. Burada ifadesi alınan 1 erkek erkin bırakılırken 6 nüfus çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 4 özlük ise adli kontrol şartıyla başıboş bırakıldı.

Share: