Tunceli’de köylüler, belediyeyi tabut ve kefenlerle protesto etti

Tunceli’bile köylüler, belediyeyi tabut ve kefenlerle protesto etti

TUNCELİ Tunceli eşkâl Sütlüce köyü bölgesinde 18 hektarlık tıpkı alanda Dersim Merhametsiz Atılmış Birliği yoluyla yapımı planlanan cani atılan bertaraf tesisini protesto eden köylüler, imamkayığı ve giydiklerini kefenlerle Tunceli Belediyesi önüne kadar yürüdü. Köylüler, projenin yadımlama anlamına geldiğini belirterek, hayata geçirilmesi halinde kilolu sonuçlar doğuracağını belirtti.

Tunceli Belediyesi yoluyla 12 yıl evvel hazırlanan ve hayata geçirilmesi üzere eşkâl belediyesinin birlikte Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaza belediyeleri ile Akpazar Belde Belediyesinin bile içinde düz aldığı DER-KAB kuruldu. Merkeze merbut Sütlüce köyünde ulusal kaynakların yanı sıra KEZ hibesi ile yapımı melhuz ve kestirmece 19 buçuk milyon euroya mal olacak entegre kalpsiz atık yönetimi tesisi zımnında 55 bin ağaç kesileceğini, projenin çevreye kilolu zarar vereceğini encam süren Sütlüce ve civar köylüleri, projenin iptali için üzerlerine yakasız gömlek giydi. Omuzlarında taşıdıkları tabutla belediye binası önüne büyüklüğünde giden köylüler, burada projeden vazgeçilmesi talebini dile getirdi. Köylüler hesabına açıklama yapan avukat Özgür Ulaş Kaplan, projenin doğaya ve insana engel vermeyecek, canlıların yaşamına kötülük vermeyecek farklı aynı alanda yapılmasını temenni ettiklerini söyledi. Avukat Kaplan, “Bu taleplerimiz dile anlatmak için bugün burada toplandık. Zaman burada zalimce atık birliğinin toplantısı olacak şehremaneti binasında. Uray meclisi andıran zamanda aynı karar aldı. Bu kararda bu projenin bu alanda yapımının uygun olmadığını çevreye ve halka sağlığa kötülük vereceği gerekçesiyle ayrımlı bir alanda yapılması gerektiği yönünde bir değişmeyen aldı. Bugün bu sedir kararının DER-KAB toplantısında görüşülüp karara bağlanması ve bu doğrultuda hareket edilmesini irade ediyoruz” dedi.

Projenin gerçekleştirilmesi halinde çokça yavaş zararlar meydana geleceğini rapor fail Avukat Kaplan, “Umum sağlığı tehdit altında olacak. Belde ve natür anlamında çokça dokunaklı zararlar meydana gelecek. Yıllardır civar halkı, köylülerimiz bu durumu dile getiriyor, bu hususlara itiraz ediyor. Bundan Sonra bu akıbet aşamadır. Burada bu kararlılığı açıklamak amacıyla bugün kefenlerini giymişlerdir. Bu kefenler orada namevcut yapılmak istenen ağaçların, doğanın, kuşun, karışık hayatının kefenleridir. Bizlere bu kefenleri giydirdiler. Bu kefenleri giydirenlerin utanması gerekiyor. Zira halkı elde etmek istiyorlar, hayat alanlarını görmek istiyorlar, doğayı bağışlamak istiyorlar, ağaçları başlamak istiyorlar. Bizler oradaki aşılanmamış hayatına, canlıların yaşamına cemaat çıkmak üzere; hayat alanlarına sahip geçmek üzere kararlılığımız yorumlamak üzere bu kefenleri giydik. Erte alana geldikleri antlaşma doğayı katletmek için koparmak istedikleri ant tekrar karşılarında duracağız. Bu kefenlerimizi giyeceğiz. Kararlılığımızı göstereceğiz. Bu anlamda civar halkı sonuna kadar doğasına, dirim alanlarına eş çıkacaktır. Söz bitirme değişmeyen halkındır deniyor fakat ahali dinlenmiyor, halk muhatap alınmıyor. Bu anlamda biz saraka bitirme değişmeyen kuşundur, toprağındır, ağacındır, oradaki etkin yaşamındır diyoruz” diye konuştu. Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik ise “Tığ zaman kefenlerimizi giydik erte tekrar giyeceğiz. Tığ orada öleceğiz toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar bize her bölüm tıpkı şeyler söylüyor Diyor kim köylüler Dersim Belediyesi bizi kullanmak istiyor. Ben yok olunca siz üstelik namevcut olacaksınız. Düşünüyoruz olur makul söylüyor. Bu orman yok olursa biz bile yok olacağız, siz da yok olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Bir köylünün AB Delegasyonuna projeden vazgeçilmesi için Almanca yaptığı çağrının arkası sıra köylüler eylemlerini sonlandırdı.

Share: